Sadzenie żywopłotu. Jak sadzić żywopłot? Planowanie żywopłotu.

Planując żywopłot musimy wiedzieć jakie rośliny i ile roślin kupić na żywopłot a więc musimy też wiedzieć jak gęsto sadzić drzewka czy krzewy. Jak sadzić żywopłot? O tym poniżej.

W małym ogrodzie czy na działce najlepiej sprawdzają się żywopłoty średniej wysokości, formowalne. Taki żywopłot jest gęsty, nie zajmuje dużo miejsca i nie zacienia ogrodu. Żywopłoty formowalne sadzi się najczęściej jednorzędowo, rośliny sadzi się w odstępach od 20 do 50 cm (w zależności od żyzności gleby i gatunku roślin). Żywopłoty formowalne przycinamy dwa razy w roku – wiosną i pod koniec lata.

Rośliny na żywopłoty niskie, karłowate, obwódkowe sadzimy w odstępach ok. 15 cm.

Rośliny swobodnie rosnące, nieformowalne zajmują dużo miejsca więc najlepiej sprawdzą się w dużych ogrodach. Krzewy swobodnie rosnące zazwyczaj pięknie kwitną i wydają owoce. Rośliny sadzimy w odstępach od 40 cm do 1 m. Żywopłoty nieformowalne nie tworzą szczelnej bariery więc często sadzone są dwu lub trójrzędowo. W różnych rzędach można posadzić różne gatunki roślin np. wyższy jałowiec a przed nim niska trawuła japońska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *