Jaką suszarkę do grzybów wybrać? Jaką suszarkę do owoców i warzyw kupić?Pora roku, gdy ustępuje lato sprzyja zakupom sprzętu do przetwarzania owoców, jednym z takich urządzeń jest suszarka do owoców i warzyw oraz grzybów. Wybór suszarki do owoców, warzyw i grzybów nie jest łatwą decyzją ze względu na mnogość ofert różnych producentów, a nawet jeśli się zdecydujemy na producenta, to ten różnicuje także swoje produkty sprzedając je pod różnymi nazwami modeli.

Grzyby czy też owoce lub warzywa (czy grzyby nie są także owocami?) oczywiście możemy suszyć w piekarniku ale trzeba ich wtedy szczególnie pilnować – piekarnik, nawet z termoobiegiem ma tendencje do przypalania suszonych właśnie darów natury. Suszarka do grzybów na pewno ich nie przypali – wytwarzana w niej temperatura nie pozwoli na to i nawet jeśli zapomnimy o procesie suszenia to nic się grzybom, owocom, warzywom czy też ziołom nie stanie (no w szczególnych przypadkach ziół mogą się ewentualnie rozsypać). Suszenie przy pomocy suszarki do grzybów zapewnia zachowanie naturalnego koloru grzybów i owoców – grzyby są jaśniejsze a kolory owoców bardziej intensywne niż po suszeniu w piekarniku.

Jeśli zdecydują się Państwo na zakup suszarki do grzybów to należy przygotować się na pewne jej niedogodności – w zależności od stopnia nasączenia owoców wodą suszenie może potrwać np. aż 3 dni, niektórym przeszkadza hałas (chyba śpią w kuchni bo hałas jest naprawdę niewielki – jest to właściwie tylko szum, choć użytkownicy suszarki MPM GP-104 twierdzą, że nie da się przy niej oglądać telewizora), nie spodziewajmy się także blokowania przez suszarkę uwalnianych zapachów – jej zasada działania polega na „przedmuchiwaniu” grzybów czy owoców ciepłym strumieniem powietrza, które odbiera wilgoć na zewnątrz – a tym samym zapach roznosi się po mieszkaniu..


Kupując suszarkę do warzyw, owoców czy grzybów albo ziół zwróć uwagę na ilość koszy dołączonych do zestawu – warunkuje to możliwości pojemnościowe suszarki, czy posiada tackę na ściekający sok z suszonych plonów, jakiej wielkości oczka mają sitka suszarki (niektórzy chcą takie suszarki przeznaczyć np. na suszenie czarnego bzu lub głogu i wtedy kuleczki będą przelatywać), czy ma regulację mocy suszenia (np. bardzo polecane suszarki Niewiadów mają często regulację np. między ok. 175 W a 300W, inne suszarki także ale wspomniałem o wzorcowej). Należy także w suszarce do grzybów zwrócić uwagę czy producent albo dystrybutor zapewnia dokupienia np. dodatkowych sitek – poziomów. Niektóre suszarki wyposażone są z przezroczystego tworzywa, co ułatwia obserwację suszonych grzybów lub owoców, natomiast inne z plastyku nieprzezroczystego – jednak sprawiającego wrażenie bardziej wytrzymałego i elastyczniejszego. Suszarki „marketowe” marek Severin (można kupić w Netto), Booman (występuje w Kauflandzie), Clarus (marka Biedronki), Clatronic (Clatronic to trochę bardziej rozpowszechniony sprzęt nie ograniczający się do jednego marketu) czy suszarki do owoców, grzybów i warzyw Tesco wyróżniają się głównie niską ceną – i to nie zawsze, często dorównując do cen innych, firmowych produktów tego pokroju, natomiast mają jedną główną przewagę – markety z reguły nie cackają się z długą naprawą i od razu zwracają pieniądze za zepsuty sprzęt.

Przeglądając opinie o suszarkach, czy też używając jakiejś osobiście dojdą Państwo do wniosku, że wszystkie są niemalże identyczne a cecha, która powinna wpływać na decyzję o zakupie to przede wszystkim szybkość suszenia – i biorąc pod uwagę tą cechę proszę przyjrzeć się i porównać wybraną wcześniej suszarkę z suszarkę firmy Niewiadów – nie konkretny model. Proszę poszukać samemu i porównać różne modele suszarek Niewiadów w ofertach internetowych suszarek do grzybów, owoców, warzyw i ziół.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone