Hortensje – cięcie. Jak i kiedy przycinać.

Cięcie hortensjiPrawidłowe cięcie hortensji jest istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym i warunkiem obfitego kwitnienia. W zależności od gatunku przycinanie wykonujemy w różnych okresach i w inny sposób. Hortensje swoją sławę zawdzięczają atrakcyjnym kwiatom, które zaskakują wielkością, kolorem i strukturą. Tymi pięknym kwiatami będziesz się cieszyć tylko wtedy, gdy nie zapomnisz w odpowiednim czasie o ich przycięciu.  Jak i kiedy ciąć hortensje ogrodowe, bukietowe i krzewiaste? Przeczytaj poniżej.

Hortensja ogrodowa i hortensja dębolistna – przycinanie
Cięcie hortensji ogrodowejCięcie hortensji ogrodowej i dębolistnej jest tylko powierzchowne. Usuwamy tylko stare kwiatostany i chore pędy. Zbyt silne cięcie sprawi, że roślina nie zakwitnie, gdyż zetniemy pąki kwiatowe, które zawiązały się już w poprzednim roku. Cięcie należy przeprowadzać regularnie, gdyż tylko wówczas krzew będzie obficie kwitł. Kiedy przycinać pędy hortensji ogrodowej? Stare i chore pędy ścinamy przy ziemi na przełomie lutego i marca (przed wypuszczeniem liści), nie ścinamy ani nie przycinamy pędów zdrowych. Natomiast od lata do jesieni regularnie ścinamy każdy przekwitły kwiatostan. Jeśli późną jesienią pozostały na krzewie przekwitłe kwiatostany do zostawiamy je na zimę i usuwamy dopiero wiosną (luty – marzec). Zaschnięte kwiatostany stanowią ochronę roślin w czasie zimy.

Hortensja bukietowa – cięcie
cięcie hortensji bukietowejCięcie hortensji bukietowej rozpoczynamy w drugim roku po posadzeniu. Kwitnie na pędach tegorocznych, dla obfitego kwitnienia konieczne jest jej cięcie. Wczesną wiosną (w marcu, przed rozwojem liści) tniemy pędy aż do części zdrewniałych.  Zostawiamy jak najwięcej pędów z pąkami, przy ziemi wycinamy jedynie pędy chore.

Hortensja krzewiasta (krzaczasta) – cięcie
Cięcie hortensji krzewiastejHortensja krzewiasta kwitnie na pędach tegorocznych. Nie wymaga cięcia lecz robi się to by kwitła dłużej i bardziej obficie. Wczesną wiosną przekwitłe pędy dość nisko tniemy, ok 10-20 cm nad ziemią. Przy samej ziemi wycinamy pędy chore i uszkodzone. Hortensje krzewiaste dają odrosty korzeniowe, zajmując coraz więcej miejsca w ogrodzie.

Hortensja kosmata – cięcie
Hortensja kosmata nie wymaga cięcia i nie powinno się u niej dokonywać cięcia odmładzającego. Krzew odmładza się przez rozłogi. Pielęgnacja sprowadza się do usuwania starych, suchych i chorych pędów.

Dlaczego hortensja nie kwitnie lub słabo kwitnie?
Jedną z najczęstszych przyczyn braku kwitnienia jest przemarzanie pędów. Mimo iż hortensje uważane są za krzewy znoszące mrozy to jednak czasami, przy ostrych zimach pędy przemarzają. By temu zapobiec należy na czas zimy okryć pędy włókniną a korzenie przysypać liśćmi lub korą.
Drugą przyczyną braku lub słabego kwitnienia może być przycięcie zeszłorocznych pędów hortensji ogrodowej.
Inną przyczyną braku kwitnienia hortensji jest ich nieprawidłowe nawożenie. By zapewnić wszystkie potrzebne minerały wystarczy zaopatrzyć się w nawóz przeznaczony dla hortensji i zasilać roślinę zgodnie z załączoną instrukcją.

Hortensja – wymagania.
Hortensja wymaga gleby żyznej, próchniczej i kwaśnej (pH 4,5-5,5). Gdy liście stają się bardziej żółte oznacza to, że ziemia jest za bardzo zasadowa. Nazwa hortensji (Hydragena) oznacza “wodny krzew” i wskazuje na duże zapotrzebowanie wody. Najlepszym stanowiskiem jest półcień i miejsce osłonięte od wiatru.

2 komentarze

  1. Lena pisze:

    Cięcie hortensji jest bardzo ważne – jak źle przytniesz to nie będziesz miał kwiatów. Fajny artykół

  2. Dziękuję za wpis o cięciu hortensji. Ciekawy i łatwy w zrozumieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *