Jak tanio zbudować dom.

Czy można tanio zbudować dom bez uszczerbku na jego jakości? Nie jest prawdą, że tanio znaczy gorzej. W czasie budowy domu można zaoszczędzić wiele ale trzeba wiedzieć gdzie oszczędzać nie warto. Poniżej porady jak zbudować tani dom.

  • Budowa metodą gospodarczą – wykonując część prac samodzielnie, możemy dużo zaoszczędzić. Im więcej potrafimy zrobić, tym więcej zrobimy i więcej pieniędzy nam zostanie w kieszeni. Skorzystaj z pomocy znajomych, rodziny. Można samodzielnie ocieplić dach, pomalować ściany, położyć podłogi…

 

  • Bryła budynku – tańsza w budowie jest zwarta bryła budynku np. w kształcie prostokąta. Wszelkie wykusze, balkony zwiększają koszty i stanowią most termiczny.

 

  • Parterowy, z zagospodarowanym poddaszem czy piętrowy – dom parterowy wymaga większej działki, większych fundamentów i większej połaci dachu, co generuje duże koszty. Jest trudniejszy w ogrzaniu. Plusem domu parterowego jest brak schodów i swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Dom z poddaszem użytkowym lepiej trzyma ciepło, ma małą powierzchnię fundamentów i dachu. Wady: trudne do zagospodarowania skosy, często konieczne są okna połaciowe do doświetlenia pomieszczeń na poddaszu. Dom piętrowy ma zalety domu z poddaszem użytkowym a dodatkowym plusem są w pełni użytkowe pomieszczenia na piętrze.

 

  • Ograniczona liczba okien i drzwi – dobrze obejrzyj projekt budynku. Czasem można zrezygnować z dwóch małych okien na rzecz jednego większego, dwa wyjścia z salonu na taras także nie są konieczne itp.

 

  • Układ pomieszczeń – jeśli pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka i pomieszczenia gospodarcze leżą blisko siebie wówczas nie trzeba rozprowadzać po całym budynku instalacji wodnej i nie trzeba budować dwóch kominów.

 

  • Kształt dachu – najtańszy jest dwuspadowy lub rzadko spotykany – jednospadowy. Dachy wielospadowe, lukarny znacznie zwiększają koszt budowy dachu. Dach dwuspadowy jest prostszy i tańszy w budowie.

 

  • Dachówka czy blacha? Tańsze jest wykończenie dachu blachodachówką. Dachówka wymaga solidniejszej więźby dachowej i więcej z nią pracy, jest też sporo droższa od blachy.

 

  • Dom z piwnicą czy bez podpiwniczenia – piwnica to duży wydatek więc jeśli ktoś ma ograniczone środki pieniężne, to lepiej zainwestować je w pomieszczenia użytkowe na piętrze.

 

  • Dom drewniany czy murowany

Dom drewniany: technologia budowy domów drewnianych jest jeszcze mało popularna. Dom drewniany trudniej sprzedać w porównaniu z domem murowanym. Dom drewniany buduje się szybciej (nawet w ciągu 3 miesięcy) ale o fachowców trudniej, konstrukcja jest lekka, więc fundament może być tańszy, łatwiejsze jest poprowadzenie instalacji. Wady: Domy drewniane wymagają lepszej izolacji, grubszego ocieplenia, impregnacji drewna.

Dom murowany: duża dostępność materiałów i fachowców, ściany nie wymagają grubego ocieplenia. Wady: wymaga solidnych fundamentów, trudniej położyć instalacje, długi czas budowy.

 

Na czym nie warto oszczędzać budując dom? Na fundamentach, ociepleniu, oknach,  materiałach na ściany. Szukasz oszczędności? Znajdź je w materiałach wykończeniowych, które po kilku latach użytkowania będziemy mogli wymienić np. glazura, terakota, drzwi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *