Jak zrobić dziecko. Jak zajść w ciążę
Jak zrobić dziecko? Jak zajść w ciążę? Wydaje się niby proste – do spełnienia są dwa warunki konieczne: dwa osobniki odmiennej płci i stosunek między nimi. Proste to jest tylko dla niektórych, coraz więcej par ma problem z doczekaniem się dzieci, problem bezpłodności też staje się powszechny.
Kobieta może zajść w ciążę tylko przez 2-3 dni w miesiącu (w czasie owulacji) więc współżycie raz w miesiącu może nie dać efektów. Z kolei “męczenie” partnera kilka razy dziennie z presją “ja chcę mieć dziecko” też nie ma celu gdyż zasoby plemników i możliwości ich wytwarzania są ograniczone.Najlepiej skupić się na dniach owulacji i +/- 3 dni przed i po niej. A jak wyliczyć kiedy jest owulacja? Jeśli cykl miesiączkowy trwa 28 dni to owulacja najczęściej występuje w ok 14 dniu. Trzeba mieć na uwadze, że u każdej kobiety owulacja może występować różnie, mogą być także cykle bezowulacyjne. Pomocne w ustaleniu terminu owulacji mogą być testy owulacyjne. Na instrukcji użytkowania podane jest kiedy i jak zacząć stosować test. Plemniki zachowują zdolność do zapłodnienia przez ok. 3 dni przed owulacją (więc można rozpocząć starania na 3 dni przed owulacją) a po owulacji komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny. Inne metody ustalenia terminu owulacji to: pomiar temperatury ciała (po owulacji temperatura ciała wzrasta), sprawdzanie śluzu szyjki macicy (podczas owulacji jest przejrzysty i ciągliwy), pojawienie się bólu owulacyjnego (kłucie, pbolewanie z jednej strony podbrzusza).
Nastawienie psychiczne odgrywa tu dużą rolę, po kilku miesiącach bezskutecznych starań nastawienie “ja chcę mieć dziecko” zmienia się na “ja muszę mieć dziecko”, “ja muszę zrobić dziecko”. Ta presja i nerwy potrafią zablokować nawet owulację.Stres u mężczyzny może zmniejszyć ilość plemników.
Odżywianie ma niewielkie znaczenie ale warto zwrócić uwagę na dietę choćby ze względu na to, że jeśli kobieta zajdzie w ciążę to żeby dziecko miało wystarczająco dużo składników odżywczych do rozwoju. Oczywiście skrajne wychudzenie, stosowanie drastycznych diet może uniemożliwić zapłodnienie lub może prowadzić do poronienia gdyż organizm nie będzie miał już siły na utrzymanie ciąży poza tym może być zachwiana równowaga hormonalna.Otyłość u mężczyzny jak i intensywne ćwiczenia wytrzymałościowe ograniczają ilość plemników.
Jeśli po roku starań z partnerem ona nie zachodzi w ciąże to przyczynę powinien ustalić lekarz. Niepłodność może dotyczyć mężczyzny (nasienie słabej jakości, wady jąder, wady prącia, zaburzenia hormonalne itp.) lub kobiety (brak owulacji, zaburzenia hormonalne, wady budowy macicy, niedrożność jajowodów, endometrioza, mięśniaki).
Czasem jedynym wyjściem na posiadanie dziecka jest sztuczne zapłodnienie lub adopcja.