Alergia u dziecka. Objawy alergii. Sposób na alergię. Odczulanie

Alergia u dzieckaAlergia pokarmowa jest nieprawidłową odpowiedzią organizmu na spożywane pokarmy lub “ulepszacze” dodawane do pokarmów.

Najczęściej alergia pokarmowa objawia się już u niemowląt. Przyczyną alergii jest niedojrzałość przewodu pokarmowego. Alergia pokarmowa jest jedyną postacią alergii, która zazwyczaj ustępuje z wiekiem (układ pokarmowy dojrzewa). Alergia pokarmowa jest odpowiedzią organizmu na alergeny. Najczęstsze alergeny to: białko mleka krowiego, ryby, jaja, orzechy, pszenica.

Objawem alergii mogą być zmiany skórne, luźne kupki (czasem ze śluzem lub z krwią), ulewanie, wymioty, kolka jelitowa. Najskuteczniejszym sposobem na alergię jest dieta eliminacyjna, nowe produkty dodajemy do menu dziecka stopniowo eliminując te na które wystąpiły objawy alergii. Po jakimś czasie można spróbować w małej ilości podać dziecku ten produkt i sprawdzić reakcję dziecka. Dziecko karmione piersią nadal powinno pić mleko mamy. Mama karmiąca może wykluczyć ze swojego menu produkty na które dziecko ma uczulenie, jednak dieta eliminacyjna jest uzasadniona gdy dziecko ma stwierdzoną alergię. Karmiąca mama nie powinna stosować diety eliminacyjnej na własną rękę.

Odczulanie jest jedyną metodą, która działa na czynniki wywołujące chorobę. Pozwala odstawić leki przyjmowane na łagodzenie dolegliwości alergicznych. Odczulanie polega na podawaniu coraz większych dawek alergenów tak, by wytworzyć tolerancję na alergen. Alergeny podaje się w zastrzykach (czasem drogą podjęzykową). Odczulanie przeprowadza się w przychodni, przed każdym zastrzykiem dziecko jest badane przez lekarza a po zastrzyku trzeba w przychodni odczekać jakieś pół godziny. Najczęściej odczula się dzieci uczulone na jad owadów, kurz, rzadko przy uczuleniu na alergeny zwierząt, nie odczula się dzieci z atopowym zapaleniem skóry (tylko wybrane przypadki). Terapia trwa ok 3 lat a wyraźna poprawa odczuwana jest po pierwszym roku odczulania.

3 komentarze

  1. Maria pisze:

    Alergia u dziecka może być niebezpieczna więc lepiej udać się do dobrego alergologa. Czasami alergia u dziecka przechodzi sama, jak u mojej córki.

  2. Witek pisze:

    Na alergię u dziecka polecam odczulanie – pomaga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *