Jak zrobić masę solną. Masa solna – przepis.Masa solna to tworzywo elastyczne, które można kolorować i utwardzać oraz  tanie bo z prostych składników można masę solną zrobić samemu w domu. Masa solna nie służy tylko do zabawy dla dzieci, można z niej zrobić dekoracje świąteczne do domu lub własnoręcznie wykonany prezent dla bliskich. To, co z niej zrobisz zależy tylko od twojej wyobraźni.

 

Jak zrobić masę solną? Podaję składniki i przepis na masę solną:

  • 1szkl soli
  • 1 szkl mąki
  • ok. 1/2 szkl wody

Sól mieszamy z mąką i powoli dodajemy wodę jednocześnie mieszając masę. Ugniatamy ok 10 minut. Masa nie może mieć konsystencji lejącej, nie może też być zbyt twarda, nie może się kruszyć. Konsystencja powinna być jednolita i zwarta. Aby masa solna była bardziej plastyczna można dodać do niej1 łyżeczkę oleju a aby była bardziej odporna na wodę do składników dodaje się łyżkę kleju do tapet. Jeśli łączymy różne elementy z masy solnej to najprościej połączyć je odrobiną wody.

Do masy solnej można też dodać pigment lub naturalne barwniki: kakao, papryka, cynamon. Po wysuszeniu masy solnej można ją malować farbami.

Jak suszyć masę solną? Najlepiej jeśli masa solna schnie na słońcu – wtedy jest najmniejsze ryzyko, że popęka (masa na powietrzu schnie nawet 2 tygodnie). Masę solną można też suszyć w piekarniku elektrycznym w temperaturze max 80 st C (schnie w ciągu ok 3 godzin). Im niższa temperatura, tym mniejsze ryzyko, że masa popęka.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone