Jak naprawić gwint? Jak wkręcić śrubę w zniszczony gwint?Jeśli szukasz informacja jak naprawić zniszczony gwint (zerwany) lub sposobów osadzenia śruby czy też innego elementu w gwintowanym otworze to polecam przeczytać poniższy tekst.

Prędzej, czy później przydarzy nam się w końcu naprawa jakiegoś gwintu – jakby to dziwnie i śmiesznie nie brzmiało to niektóre awarie są na prawdę poważne i nie jest łatwo naprawić je konwencjonalnymi metodami. Jeśli wyobrażasz sobie – co tam zerwany gwint – kupuje nową nakrętkę z dobrym gwintem i problem z głowy, otóż problem nie dotyczy jedynie nakrętek – wyobraź sobie, że gwint potrafi się zerwać w obudowie silnika albo w metalowej futrynie drzwi.

Oczywiście uszkodzonego gwintu w nakrętce, lub innym powszechnie dostępnym elemencie nie ma sensu naprawiać – należy kupić nową część, która będzie zamiennikiem dla uszkodzonej. Gdy natomiast zepsuta, gwintowana rzecz nie jest powszechnie dostępna, jest nietypowa albo wręcz niemożliwa do nabycia to warto rozważyć metody naprawy jej gwintu.

Jednym ze sposobów korekty gwintu jest ponowne nagwintowanie elementu – na miejsce zerwanego gwintu powstaje nowy, oczywiście otwór ma wtedy większą średnicę (gwint wewnętrzny) albo element ma mniejszą średnicę (jeśli gwintujemy z zewnątrz). Skok nowego gwintu zależy od narzędzia do gwintowania i także jest istotny ze względu na dopasowanie. Do tak naprawionego elementu gwintowanego nie będzie pasować stara część – która z tego gwintu wcześniej korzystała, gdyż średnica nie będzie odpowiadać poprzedniemu rozstawowi.


Jeśli chcemy doprowadzić uszkodzony element gwintowany do podobnego stanu – a raczej podobnej charakterystyki – co przed uszkodzeniem to elementy metalowe możemy zaspawać – ewentualnie używając wstawek o ile to możliwe, i nawiercając nowy otwór do gwintowania. Spawanie plastyków także jest możliwe (zakłady regeneracji karoserii samochodowych), do drewna stosujemy odpowiednie kołki mocowane klejem. Jeśli element naprawiany nie jest odporny na przeciążenia przenoszone przez śrubę (np beton, który potrafi się kruszyć) to możemy zastosować do naprawy gwintu / jego stworzenia dybel – tj. element wciskany w otwór, który po nawierceniu może służyć jako otwór na np. śrubę (dyble drewniane stosuje się w kolejowych podkładach betonowych w celu przytwierdzenia do nich szyn).

Bardzo ciekawą i skuteczną metodą na osadzenie (nie wkręcenie) śruby lub innego elementu, który stracił sztywność połączenia jest zastosowanie masy typu klej poxipol. Po takiej naprawie element nie nadaje się do gwintowania ani nawiercania ale można np. śrubę osadzić na stałe w wyrobionym gwincie. Jeśli uszkodziły Ci się zawiasy w futrynie metalowej to do otworów z uszkodzonym gwintem zastosować należy nie wielką ilość kleju i osadzić tam zawias – nie będzie można go wykręcić, ale osadzenie będzie pewne i trwałe. Klej tego typu po wyschnięciu tworzy twardą kamienną powierzchnie, która zdolna jest przenosić dość duże siły.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone.