Czym malować ściany. Przybory do malowaniaCzym malować ściany?  Jakie są farby do malowania ścian? Co kupić oprócz farby i pędzla? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.

Po przygotowaniu ściany do malowania (o tym w artykule „malowanie ścian, jak malować ściany„) przystępujemy do malowania. Potrzebujesz do tego:

1.Farby do malowania ścian – Jakie farby kupić? Do ścian i sufitów stosujemy farby akrylowe czyli tzw. emulsje. Można też kupić farby tiksotropowe – są trochę droższe ale są też gęstsze i mniej chlapią. Do malowania przedpokoju i korytarzy nadają się farby lateksowe bo są odporne na zmywanie, farba lateksowa także bardzo dobrze kryje wszelkie zabrudzenia na ścianie. Do malowania łazienki stosujemy specjalne farby odporne na wilgoć. Dla dekoracyjnego wykończenia ściany można użyć farb strukturalnych. Farby strukturalne nakłada się specjalną szpachlą, są one dość gęste, ich wadą jest to, że na nierównościach tej farby zbiera się kurz więc nie są polecane dla alergików. Jeśli jesteś alergikiem szukaj farb z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (farby dla alergików mają także znaczek Błękitnego Anioła).


 

2. Pędzel czy wałek. Czym malować ściany?

  • Pędzle płaskie z włosiem naturalnym – do farb rozpuszczalnikowych
  • Pędzel płaski ze sztucznym włosiem – do farb wodorozcieńczalnych
  • Wałek z krótkim włosiem – do gęstych farb akrylowych lub lateksowych (tiksotropowe)
  • Wałek z długim włosiem – do farb płynnych
  • Wałek gąbkowy – do farb rozpuszczalnikowych, lakierów i farb strukturalnych

 

3. Inne akcesoria: kuweta, w której nakładasz porcje farby, rozkładana drabina, elektryczny pistolet natryskowy, przybory do efektów dekoracyjnych (szablony, szpachelki, taśma malarska ochronna, wysięgnik teleskopowy do malowania sufitu.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone