Impregnacja drewna. Czym i jak impregnować drewno?

Impregnacja drewna to pokrywanie drewna powłokami malarskimi w celu zabezpieczenia go przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Czym impregnować drewno? Wyróżnić możemy: impregnaty, grunty, szpachlówki, farby podkładowe i farby nawierzchniowe.

  • Impregnaty – zabezpieczają drewno przed rozkładem i sinizną, na rynku dostępne są impregnaty rozpuszczalne w wodzie (tanie ale stosowane są raczej we wnętrzach gdyż są mało odporne na zmienne warunki atmosferyczne) lub rozpuszczalne w rozpuszczalniku (stosowane na zewnątrz). Impregnaty mogą posiadać barwniki. Impregnaty kosztują ok. 20 zł/l (wydajność ok 12m2/l)
  • Grunt – zadaniem gruntu jest zwiększenie przyczepności farby i zapobieganie jej łuszczeniu. Stosowanie gruntu nie jest konieczne, pomalowanie powierzchni drewna impregnatem zastępuje grunt.
  • Masa szpachlowa – służy do wypełnienia szczelin w drewnie by wyrównać powierzchnię drewna. Masę szpachlową nakłada się na zagruntowane drewno.
  • Farba podkładowa – nakłada się ją na zagruntowaną powierzchnię. Służy do wyrównania zabarwienia na całej powierzchni drewna.
  • Farby nawierzchniowe – to powłoka nadająca ostateczny wygląd drewna. Wśród farb nawierzchniowych wyróżniamy: lakiery, oleje, lazury, bejce, lakierobejce, farby olejne, farby akrylowe i emulsje. Lakiery, lakierobejce i lazury zapobiegają ścieraniu się powierzchni więc idealnie nadają się na deski podłogowe czy na elewację altany. Farby kryjące i lakierobejce przeciwdziałają uszkodzeniom na skutek promieniowania UV.

Jeśli zależy ci na tym by rzecz malowana była jak najszybciej zdatna do użytku to zastosuj szybko schnące impregnaty i farby akrylowe. Najwolniej schną lakiery i farby olejne.

Na zewnątrz nie powinno się stosować farb ftalowych, gdyż są nieelastyczne i farba może odchodzić od drewna.

Impregnacja drewna powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem drewna tj. usunięcie starej farby, oczyszczenie, odtłuszczenie powierzchni. Jeśli drewno posiada dużo sęków i nie jest dokładnie wyszlifowane to lepiej zabezpieczyć je olejem lub impregnatem niż lakierem. Impregnacja drewna jest niezbędna w przypadku drewna surowego.

Jak impregnować drewno? Impregnację drewna można przeprowadzić za pomocą wałka, pędzla lub metodą natryskową. Najskuteczniejsza metoda impregnacji, stosowana przez producentów to metoda próżniowo-ciśnieniowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *