Kwiaty niezimujące w gruncie. Które rośliny przenosimy na zimę?

Kiedy przenosić rośliny niezimujące do piwnic? Które rośliny wykopywać na zimę? Gdzie przechowywać kwiaty? O tym poniżej.

Wiele roślin ozdobnych niezimujących w gruncie znosi krótkotrwałe spadki temperatury do O st.C. Jednak dla niektórych temperatura 5 st.C może być niebezpieczna. Dlatego też już we wrześniu zaczynamy wykopywać niektóre kwiaty by przenieść je do domów lub piwnic.

Na początku września przenosimy takie gatunki roślin jak: bugenwilla, plumeria, cytrusy, lantana, oliwka, bananowce, abutilon, ołownik, ketmia róża chińska.

W drugiej połowie września wykopujemy mieczyki, szczawik Deppego, gloriozę.

Nieco dłużej, bo do połowy października mogą zostać oleandry, brugmansje, wawrzyn, szorstkowiec, mirt, agawa, laur, tymianek.

Dalie, pięcioreczniki i begonie bulwiaste można wykopywać po pierwszych przymrozkach, gdy mróz “zetnie” ich części nadziemne.

 

Gdzie przechowywać kwiaty w czasie zimy?

Kwiaty na czas zimy przechowujemy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5-10 st.C. Roślin nie wolno przechowywać w tym samym pomieszczeniu co owoce i warzywa. Owoce wydzielają etylen, który szkodzi bulwom i cebulom kwiatowym.

Kiedy przenosimy kwiaty?

Terminy przeprowadzek poszczególnych roślin podane powyżej są orientacyjne. Moment wykopywania kwiatów należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Należy śledzić prognozę pogody , gdyż czasem pod koniec września zdarzają się nocne przymrozki i wówczas przeniesienie roślin należy przyspieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *