Jak usunąć kleszcza? Jak pozbyć się kleszcza? Borelioza

Kleszcze to pajęczaki. W Polsce występują kleszcze miękkie i twarde. Kleszcze miękkie pasożytują najczęściej na gołębiach i przez gołębie są roznoszone.  Najbardziej popularne są kleszcze twarde posiadające pancerz. Najłatwiej je spotkać w wysokich trawach, na łąkach, w lasach ale też w miastach w parkach. Planując wyjazd pod namiot na łono natury czy wyjazd do lasu na jagody czy grzyby pamiętaj o środkach odstraszających kleszcze aby nie dopuścić do wkłucia się kleszcza –  dobrze działają środki odstraszające np. środek na kleszcze i komary BrosKleszcze atakują od wczesnej wiosny do późnej jesieni, aktywność kleszczy zwiększa się w okresach gorących i wilgotnych. Tylko samice, tak jak w przypadku komarów,  potrzebują krwi do przeżycia.

Po wizycie w lesie, na łące czy w parku sprawdź dokładnie ciało czy przypadkiem nie masz kleszcza. Kleszcz najczęściej przysysa się w miejscu dobrze ukrwionym, osłoniętym, owłosionym np. pod pachą, w zgięciach pod kolanami, w okolicach intymnych, na głowie, za uszami.

 

Jak usunąć kleszcza? Jak pozbyć się kleszcza?

Kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej. Przyjmuje się, że po 24 godzinach od wkłucia kleszcza znacznie wzrasta ryzyko zakażenia się boreliozą. Nie jedź więc do lekarza tylko sam usuń jak najszybciej kleszcza a potem ewentualnie (szczególnie przy wystąpieniu niepokojących objawów) jedź do lekarza. Dawniej czasopisma i poradniki zalecały aby kleszcza usuwać łapiąc go pęsetą jak najbliżej skóry i przekręcając odwrotnie do wskazówek zegara odciągamy go. Teraz – najnowszy trend to nie obracanie kleszcza tylko wyciągnięcie go zdecydowanym ruchem po złapaniu pęsetą jak najbliżej ciała. Nie łap kleszcza za pancerz bo wciśniesz jego zawartość pod skórę a wtedy jest większe prawdopodobieństwo zarażenia się chorobami przenoszonymi przez kleszcza np. boreliozą. Nie smaruj też kleszcza niczym tłustym ani spirytusem – możliwe, że zwymiotuje wtedy do twojego krwiobiegu. Dobrym rozwiązaniem do usuwania kleszcza jest pompka próżniowa do nabycia w aptece.

Co to jest borelioza? Jak objawia się borelioza? Borelioza objawia się rumieniem wędrującym, jest to zaczerwienienie, które się powiększa a potem zaczyna zanikać od środka. Może to oznaczać koniec kłopotów lub ich początek. W późniejszym okresie bowiem mogą wystąpić problemy skórne, gorączka, problemy z sercem, wątrobą, układem nerwowym i in. Jeśli zauważysz podobne objawy po ukąszeniu kleszcza to jedź do lekarza. Nie istnieje szczepionka przeciw boreliozie, nie ma więc pewnej ochrony przed chorobą.

Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Objawem choroby są objawy podobne do zwykłego przeziębienia. Po kilku dniach dolegliwości się kończą. U niektórych osób po kilku dniach pozornego zdrowia pojawia się wysoka gorączka (do 40 st. C), bóle głowy, wymioty, zaburzenia równowagi. Te objawy wymagają wizyty u lekarza. Przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu chroni szczepionka, która uodparnia na 3 lata.

Kleszcze, jak się pozbyć kleszcza, jak usunąć kleszcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *