Systemy solarne -kolektory i baterie słoneczne. Budowa, montaż, dofinansowanie

Systemy solarne wyglądem przypominają okna połaciowe. W ramach systemów solarnych wyróżniamy: kolektory i baterie słoneczne.

Jak działa system solarny? Budowa i zasada działania:

Kolektor solarny zamontowany na dachu skupia energię słoneczną (czarny kolor kolektora przyciąga promienie słońca), która podgrzewa płyn solarny. Płyn solarny przechodzi przez wymienniki ciepła i podgrzewa znajdującą się w zasobniku wodę użytkową lub wodę grzewczą. Kolektory słoneczne w okresie wiosenno -letnim w pełni zaspokoją zapotrzebowanie na ciepłą wodę. W razie gdyby energia słoneczna była niewystarczająca do podgrzania wody to automatycznie włącza się grzałka, która podgrzewa wodę.

Baterie słoneczne (ogniwa fotowoltaniczne) wykorzystują energię słońca do produkcji energii elektrycznej. Wadą baterii słonecznych jest spadek ich sprawności wraz ze wzrostem temperatury oraz wraz z czasem ich użytkowania. Coraz większą popularnością cieszą się kolektory hybrydowe PVT , jest to połączenie kolektora i baterii słonecznej. Cena takiego kolektora to ok 3000 zł/m2.

Montaż systemu solarnego

Są dwie metody montażu systemu solarnego:

  1. kolektor lub bateria słoneczna wbudowana w połać dachu na łatach dachowych – w czasie budowy dachu montuje się system solarny tak jak okna połaciowe
  2. gdy mamy gotowy dach system solarny montuje się przy pomocy szyn i uchwytów

Dofinansowanie (dotacje)

Na instalację systemu solarnego można uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Można także starać się o kredyt w bankach na zadania związane z ochroną środowiska. Szukaj banków, które mają podpisaną umowę z NFOŚ  o takich dofinansowaniach (np. Bank Ochrony Środowiska).

Producenci systemów solarnych: ARISTON, FAKRO, JUNKERS, VELUX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *