Jakie akumulatorki wybrać? Jakie baterie? Akumulatorki Tronic Lidl.

Niełatwe pytanie jakie sobie dziś zadałeś to jakie baterie kupić a może jakie akumulatorki wybrać – przeczytaj poniższy teks a rozjaśni Ci on nieco tę sprawę. W naszych domach gości coraz więcej urządzeń zasilanych bateriami, prawie każdy używa pilota do telewizora bądź zestawu audio, coraz częściej można spotkać pilota do oświetlenia, budziki na baterie, trymery, młynki kuchenne, dzwonki do drzwi, lampki, latarki nawet czasami w damskiej torebce znajdzie się sprzęt zasilany bateriami a jeśli ktoś ma małe dziecko to sam wie najlepiej ile obecnie zabawek jest zasilanych w ten sposób.

Wybierając baterie do swoich urządzeń, maszyn i masażerów musimy przede wszystkim zdecydować na ile czasu nam ona jest potrzebna (w większości przypadków taka bateria powinna działać jak najdłużej) – omijamy tutaj zwykłe baterie cynkowo węglowe – ich wydajność jest bardzo niewielka i nadają się jedynie do urządzeń pobierających bardzo nieznaczne ilości energii (np. pilot tv). Takiego typu baterii nie zastosujecie Państwo do np. aparatu cyfrowego, gdyż jego zapotrzebowanie na prąd jest dość duże. Ważną sprawą jest także samorozładowywanie się baterii – wyżej opisane rozładowują się z prędkością 7%/rok. Baterie cynkowo – powietrzne także nie są zbyt wydajne ale teoretycznie mają wolniejszy ubytek pojemności wynoszący ok. 2%/rok jednak ubytek energii w tym wypadku liczy się dla nowej nieotwartej baterii. Baterie cynkowo-powietrzne mają to do siebie, że po otwarciu z opakowania zaczynają “produkować” energię (tlen jest katodą) i dość szybko tracą swoją moc. Takie baterie stosuje się w aparatach słuchowych ze względu na ich wagę i możliwość długiego przechowywania zamkniętych w opakowaniu (do aparatów słuchowych kupuje się zawsze zapas baterii – jednak jeśli nie chcesz wydawać na zasilanie aparatu słuchowego dużych sum to zaopatrz się w małe akumulatorki i ładowarkę).

Lepszą odpowiedzią na pytanie jaką baterię kupić są baterie alkaliczne – zbudowane są podobnie jak poprzednie i zawierają cynk i dwutlenek manganu (sproszkowane) – jednak elektrolitem jest tu wodorotlenek potasu (w poprzednich elektrolitem był roztwór wodny chlorku amonu) mają zdecydowanie lepszą wydajność prądową od wyżej opisywanych baterii, ich roczna utrata pojemności oscyluje w granicach 4% – nadają się do użycia jako baterie do aparatu cyfrowego.

Jeśli masz naprawdę dużo urządzeń zasilanych bateryjnie albo twoje urządzenia są prądożerne to powinieneś zastanowić się nad kupnem akumulatorów a właściwie akumulatorków zastępujących twoje baterie.

Osobiście mam doświadczenie z kilkoma rodzajami akumulatorków i wierzę, że mogę przyczynić się do twojego dobrego wyboru. Na początku używania akumulatorów zastosowanie miały akumulatorki niklowo kadmowe (NICd), teraz znajdziemy w sklepach raczej  niklowo (metalowo) wodorkowe (NIMH) które mają słabszy efekt pamięci od akumulatorków NICd, zwiększoną pojemność oraz nieco większą wydajność.

Przykładem takich baterii – akumulatorków mogą być produkty TRONIC sprzedawane w sieci sklepów LIDL. Ich wydajność prądowa jest na dobrym poziomie choć w porównaniu do produktów firm Duracell czy też Energizer (firma w której wynaleziono ogniwo alkaliczne) nie wypadają już tak dobrze.

Niestety oba typy akumulatorów mają tę wadę, iż ich ubytek energii przy nie używaniu sięga teoretycznie 30 %/rok jednak w praktyce po roku nieużywania naładowanego akumulatorka nie mamy co liczyć na jakąkolwiek energie (być może resztkową). Współczynnik ten w tym wypadku jest bardzo wysoki i w związku z tym tego typu baterie – akumulatorki nie nadają się do zasilania urządzeń, które pracują z przerwami (jak pilot telewizyjny) albo pobierają bardzo małą ilość energii (np. mały zegarek lcd), nadają się natomiast do zasilania urządzeń pracujących dość intensywnie i o dużym poborze mocy.

Na rynku pojawiły się akumulatorki hybrydy niwelującę tę wadę i służące naprawdę bardzo dobrze – są to akumulatorki Sanyo eneloop albo też GP ReCyko lub KODAK pre-charged. Akumulatorki te nie tracą energii samoczynnie Polecam te ostatnie rozwiązania jako najlepsze, dostępne akumulatory zastępujące standardowe baterie i mające zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zasilanie bateryjne. Najtańszym rozwiązaniem będą tutaj akumulatorki Kodak pre-charged sprzedawane w sieci sklepów Biedronka za 19,99 zł/ 4 szt. Akumulatorki Kodak pre-charged mają pojemność 2100mAh (miliamperogodzin). Takie akumulatorki są oczywiście lepsze od akumulatorków Tronic wspomnianych wcześniej – także Biedronka, pomimo ceny wyższej o 5 zł za 4 szt. wygrywa z Lidlem w tej dziedzinie – choć w obydwu sklepach oferty są jedynie okresowe.

W ostatniej serii produkcyjnej firma produkująca akumulatorki Tronic (LIDL) wprowadziła technologię hybrydową – za rok napiszemy jak się sprawują i czy dorównują pozostałym, obecnym już na rynku hybrydom.

Jeśli akumulatorków Kodak pre-charged nie ma  akurat w aktualnej ofercie Biedronki to w sklepach internetowych także można taniej kupić takie same lub podobne akumulatorki, czasami cena w ofertach internetowych jest aż 4-krotnie niższa niż w sklepach stacjonarnych (nie dotyczy to oferty Biedronki która jest bardzo przystępna).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *