Żarówka LED SMD Biedronka 9,5W.

testerW popularnych dyskontach pojawiają się ostatnio nowego rodzaju produkty – żarówki energooszczędne – poprzez żarówki halogenowe (których oszczędność jest raczej sprawą dyskusyjną), świetlówkowe aż do żarówek LED SMD.

 

 Opakowanie Żarówki Led SMD Biedronka – przód.

Żarówki halogenowe wykazują oszczędność jedynie w stosunku do zwykłych żarówek jednak może być ona złudna gdyż ich cena jest wyższa i po drugie są mniej trwałe od żarówek tradycyjnych (wycofywanych ze sprzedaży). Dobrym ekwiwalentem żarówek tradycyjnych czy też halogenowych będą świetlówki – ich cena relatywnie jest już dość niewielka w stosunku do ich żywotności, która jest dużo wyższa od tradycyjnych żarówek (wynosi 10 000 h podczas gdy tradycyjne żarówki średnio 1 000 h). Ich wadą jest po pierwsze – brak pełnej jasności zaraz po włączeniu – wymagają, w stosunku do innych żarówek, bardzo długiego czasu na osiągnięcie 100% jasności, po drugie – świetlówki nie lubią częstego włączania i wyłączania, ich żywotność wtedy drastycznie maleje – więc nie nadają się np. na schody czy do korytarza, po trzecie – wraz z wiekiem świetlówka daje odmienne światło – słabsze a co za tym idzie jest mniej efektywna energetycznie. Niektórzy nie lubią też barwy światła świetlówek, są też osoby, które przeraża myśl, iż bańka świetlówki wypełniona jest szlachetnymi gazami (gazy szlachetne to helowce: He, Ne, Ar, Kr, Xe, Ra) oraz parami rtęci, która jest bardzo niebezpieczna dla organizmów żywych. Osobiście wyeliminowałem świetlówki ze swojego otoczenia.

Wszystkie najlepsze cechy z wymienionych żarówek można przypisać żarówkom led, które ostatnio coraz częściej pojawiają się w naszych domach, jeśli jeszcze 2 lata temu nie było takich źródeł światła led, które mogłyby zastąpić żarówkę 100W, lub były bardzo drogie, to teraz ich ceny i dostępność jest coraz większa.

Żarówka Led smd sprzedawana w Biedronce cechuje się wyjątkowo niską ceną w stosunku do swojej efektywności świetlnej tj. 850 lm (lumenów). Aby porównywać żarówki różnych typów należy brać pod uwagę ich skuteczność świetlną, która jest wynikiem dzielenia emitowanego strumienia świetlnego i mocy znamionowej żarówki.

np.

żarówka tradycyjna 40 W emituje strumień 410 – 420 lm

60 W : 705 – 715 lm

75W : 930 – 940 lm

100W : 1350 – 1390lm

Żarówka ze sklepu Biedronka ma dość ostrożnie podany odpowiednik tradycyjnej żarówki 60W – często producenci zawyżają faktyczną moc swoich żarówek, tutaj informacja podana jest prawidłowo.

Istotnym elementem przy wyborze światła jest także nasza reakcja na jego barwę, niektórzy nie lubią świateł barwy białej, żarówki tradycyjne emitują średnio światło o barwie (temperaturze) 2700 Kandeli – czyli wpada w barwę żółtą, Led biedronkowa ma barwę 3000 K czyli światło jest po prostu bardziej białe – nie dla wszystkich akceptowalne. Często mówi się, że barwa światła tradycyjnej żarówki jest najzdrowsza.

Żarówki Led mogą być często zapalane i gaszone, ponadto nie nagrzewają się tak jak tradycyjne żarówki żarowe (które ok. 95% energii “tracą” właśnie na grzanie a tylko ok. 5% jest emitowana w postaci światła widzialnego – stąd są tak mało wydajne energetycznie – chyba, że jako grzałki do wylęgu kurczaków albo sztuczne słoneczka do hodowli różnych rzadkich ziół).

Jeszcze zdanie o technologii SMT (Surface Mount Technology) użytej przy produkcji żarówki led z biedronki – polega na umieszczaniu diod na płaskiej powierzchni – tzw płytce drukowalnej. Nie jest to żadna super technologia – po prostu ułatwia maszynom produkcje. Skrót SMD (użyty przy oznaczeniu żarówki Led Biedronka)  oznacza po prostu Surface Mount Device czyli elementy do montażu na płaskiej powierzchni (tutaj diody led ale skrótem SMD można też oznaczać np. kondensatory i rezystory). Liczba przy oznaczeniu SMD oznacza jedynie rozmiar pojedynczej diody do montażu tj. 2,8mm na 3,5mm (diody występują też w rozmiarach 5,0×5,0 – są one oczywiście “jaśniejsze”).

 Żarówka Biedronka – tył opakowania

 

 

 Cechy oznaczone na obudowie żarówki.

 

Tabliczka energetyczna źródła.

W innych dyskontach jak Lidl, Netto czy marketach Tesco, Castorama są także dostępne żarówki Led wyposażone w inne mocowania tj. gwinty nie tylko E27 (jak Biedronkowa) ale też E14 oraz bolce GU10. Jednak żarówka z Biedronki wypada najlepiej pod względem jej ceny i efektywności świetlnej – w innych sklepach najczęściej spotykamy żarówki – odpowiedniki tradycyjnych 35 W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *