Sposób na gryzonie w ogrodzie i na działce. Myszy, szczury, nornice – zwalczanie, środki.

Gryzonie na działce, w ogrodzie czy w spiżarniach mogą wyrządzić wiele szkód a nasze zapasy zimowe, które zbieraliśmy przez całe lato w ciągu kilku dni zostaną zjedzone przez myszy, szczury lub nornice. Jak ochronić nasze warzywa i owoce przed gryzoniami? Jaki jest sposób na myszy, szczury czy nornice? Przeczytaj poniżej.

 

W ogrodzie i w sadzie – Gryzonie a głównie nornice potrafią uszkodzić większość roślin korzeniowych (np. marchew, pietruszkę) a także zniszczyć nowo posadzone drzewka. By odstraszyć nornice, w norach  można umieścić liście czarnego bzu, gałązki żywotnika lub świece dymne. W nory włożyć można także pułapki. Pułapki należy często sprawdzać by zwierzę w pułapce nie padło z głodu. Myszy i nornice wypłoszą włożone do korytarza nasiona groszku żółtego. Jest on trujący dla gryzoni (dla ludzi także!). Warto postarać się by w naszym ogrodzie zadomowiły się jeże. Wystarczy im zaciszne miejsce z nie skoszoną trawą i niewielki domek przykryty gałęziami i liśćmi. Jeże skutecznie odstraszą myszy i nornice.

Rabaty kwiatowe – Cenne okazy roślin, szczególnie mniejsze kwiaty sadź w ażurowych doniczkach. Gryzonie nie będą miały dostępu do roślin a rośliny mają dostęp do wody i składników odżywczych z ziemi. W rabatach kwiatowych umieść rośliny odstraszające gryzonie np. kilka cebul narcyzów – gryzonie je omijają.

Piwnica, spiżarnia, altanka – Przed umieszczeniem w piwnicy czy spiżarni naszych zbiorów sprawdzamy czy nie ma w niej gryzoni. Wynosimy wszystkie meble,  zalepiamy wszelkie dziury w ścianach. W piwnicy czy spiżarni uszczelniamy drzwi i okna.  Jeśli pomieszczenie jest duże a wnęk i dziur nie ma możliwości zalepić układamy pułapki na gryzonie. Tradycyjne pułapki na myszy czyli łapki mechaniczne kupić można w kwocie ok. 5 zł, na rynku dostępne są także pułapki rażące myszy prądem w cenie ok 50 zł. Łapki na myszy rozkładamy w miejscach osłoniętych np. za szafkami. Pamiętać trzeba o dobrej przynęcie (mysz może skusi się na ser ale szczur bardziej połasi się na surowe mięso). Przy wejściu do spiżarki czy altanki rozłóż gałęzie ostrokrzewu lub innego krzewu z cierniami. Kolce zniechęcą gryzonie do wejścia. W celu odstraszenia gryzoni zastosować można także odstraszacze ultradźwiękowe emitujące bardzo wysokie dźwięki niesłyszalne dla ucha ludzkiego a sprawiające ból gryzoniom. Cena takiego odstraszacza to ok. 40 zł. Trutki na myszy nie polecam – zwierzęta bardzo cierpią jeśli spożyją małą dawkę, poza tym zatruta mysz wejdzie w jakąś dziurę i tam padnie a woń rozkładającej się myszy będzie się roztaczać w całej piwnicy. Taką trutką zatruć się może także nasz pies lub kot.

Jak pozbyć się gryzoni z działki lub ogrodu? Przede wszystkim najpierw polecam zastosowanie odstraszaczy – tych naturalnych jak jeże, koty czy rośliny, lub odstraszaczy elektronicznych ultradźwiękowych a dopiero w ostateczności zastosować pułapki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *