Splenomegalia u dzieci. Jakie są objawy i leczenie?

Objawy wielu chorób mogą u dzieci manifestować się odmiennie niż w przypadku dorosłych. Zatem jakie są symptomy splenomegalii u dzieci? W jaki sposób leczy się ten stan i z jakich powodów może dochodzić do jego wystąpienia? Odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest splenomegalia?

Pod terminem „splenomegalia” (więcej: https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/splenomegalia-powiekszona-sledziona/) kryje się powiększenie śledziony. Dochodzi do tego w sytuacji, gdy rozmiar śledziony przekracza swoje wartości fizjologiczne i przez to zwykle staje się wyczuwalna podczas badania palpacyjnego. Jednocześnie warto wiedzieć o tym, że w 5 do 10% przypadków śledziona będzie wyczuwalna również u zdrowych dzieci.

Splenomegalia sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie symptomem danego schorzenia czy stanu. Śledziona rośnie wraz z wiekiem, w związku z tym u dzieci jej fizjologiczne wymiary będą mniejsze niż te, które występują u dorosłych. U noworodków i dzieci do trzech lat norma długości śledziony uzyskiwana w obrazie USG wynosi między 4 a 9 cm. W przypadku ciut starszych dzieci, w wieku 4-10 lat, wymiary te mogą wynosić już między 6 a 11 cm. Od 11 do 18 roku życia fizjologiczna długość śledziony mieści się w zakresie 8 do 13 cm.

Jakie są objawy splenomegalii?

Zwiększenie wielkości śledziony może powodować ból oraz uczucie rozpierania, które najczęściej pojawia się w okolicy podżebrowej oraz śródbrzuszu. Zdarza się, że dodatkowo występują bóle pleców, nudności, wymioty czy obniżenie masy ciała, a także duszności czy zwiększone zmęczenie. W wielu przypadkach splenomegalia może jednak przebiegać właściwie bezobjawowo i zostaje wykryta dopiero podczas badania palpacyjnego lub badań obrazowych jamy brzusznej, wykonywanych z innych przyczyn.

Metody leczenia splenomegalii

Jak już zostało wspomniane w tym artykule, splenomegalia nie jest schorzeniem, a jedynie objawem. W związku z tym możliwość zmniejszenia śledziony będzie powiązana z terapią choroby podstawowej, która wystąpiła do pojawienia się takiego stanu. Splenomegalia może być m.in. efektem:

  • zakażeń (EBV, malaria, toksoplazmoza, dur brzuszny, bruceloza, HIV, zakażenia grzybicze),
  • niedokrwistości hemolitycznych,
  • chorób o charakterze naciekowym (białaczki, chłoniaki, hematopoeza pozaszpikowa),
  • sarkoidozy,
  • chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Kluczowe zatem pozostaje odpowiednie rozpoznanie i terapia schorzenia, które doprowadziło do powiększenia śledziony.

Splenomegalia jako objaw choroby rzadkiej

Splenomegalia towarzyszy również chorobom spichrzeniowym, takim jak choroba Gauchera, Niemanna i Picka, zespoł Huntera czy Hurlera, które jednocześnie zaliczają się do schorzeń rzadkich. Tego typu schorzenia dotyczą mniej niż 5 osób na 10 tys., jednak biorąc pod uwagę populację naszego kraju, nawet ponad 3 miliony osób może borykać się na co dzień z taką chorobą. Problemem związanym ze schorzeniami rzadkimi jest ich utrudniona i skomplikowana diagnostyka, wynikająca ze specyfiki tych chorób. Objawy towarzyszące są często niespecyficzne i łatwo dopasować je do bardziej popularnych schorzeń.

Fundacja Saventic zajmuje się zarówno popularyzacją wiedzy na temat istnienia schorzeń rzadkich, jak i udzielaniem bezpośredniej pomocy osobom, które podejrzewają u siebie występowanie takiej choroby. Co należy zrobić? Na stronie Fundacji znajdziesz formularze, które należy przesłać razem z dokumentacją medyczną. Dane te zostaną przeanalizowane przez pracujących w Fundacji specjalistów, którzy na co dzień zajmują się schorzeniami rzadkimi. Po zakończeniu tego procesu pacjent otrzymuje informację zwrotną, która może uwzględniać wskazówki dotyczące dalszej diagnostyki. Pomoc jest w pełni bezpłatna.

Wejdź na stronę Fundacji Saventic, by dowiedzieć się więcej.