Prawo do urlopu na żądanie. Co mówi kodeks pracy w Polsce?

Artykuł sponsorowany

Nie wszystko w życiu jesteśmy w stanie przewidzieć. Nieoczekiwane sytuacje czasami potrafią pokrzyżować nam plany. W takich momentach z pomocą przychodzi prawo i możliwość wzięcia urlopu na żądanie, gdy akurat nie możemy stawić się w pracy. Co trzeba o nim wiedzieć?

Urlop na żądanie 2023 – to musisz o nim wiedzieć

Polskie prawo pracy wyróżnia kilka typów urlopów. Można z nich skorzystać na podstawie ściśle określonych przez kodeks zasadach. Jednym z typów urlopu jest właśnie urlop na żądanie. Przysługuje on pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jaka jest jego długość? Obejmuje on maksymalnie 4 dni w trakcie roku kalendarzowego.

Można wykorzystać go ciągiem, pojedynczo lub też w częściach – wszystko zależy od potrzeb i ustaleń z pracodawcą. By go uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Warto wiedzieć, że urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego. Oznacza to między innymi to, że jest on w takim samym wymiarze płatny – za każdy dzień takiego wolnego otrzymasz 100% wynagrodzenia. Odrębną kwestią jest opłacalność brania wolnego na ostatnią chwilę. Pracodawca może źle to odbierać, wskutek czego możemy wyjść na niekompetentnych i nieodpowiedzialnych.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, które zmuszają nas do takiego wyjścia. Wtedy pojawia się obawa – czy można odmówić urlopu na żądanie? Jeśli zastanawiasz się, jak Twój pracodawca patrzy na tę kwestię, możesz wejść na stronę GoWork.pl, na której dostępne są opinie o firmach i przedsiębiorstwach. Tam mogą pojawić się interesujące Cię odpowiedzi, również na to, czy odmowa urlopu na żądanie Twojego pracodawcy już kiedyś miała miejsce wśród pracowników firmy.

Według litery prawa, a dokładniej według art. 167(2) Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie pracownikowi, który o taki urlop złożył wniosek. Są jednak sytuacje, brak zgody na urlop na żądanie może mieć miejsce. Oto kilka z nich:

  • Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie pracownikowi, który wykorzystał w danym roku 26 lub 20 dni wolnego z tytułu urlopu wypoczynkowego.
  • Wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie w momencie, gdy wykorzystaliśmy maksymalną liczbę 4 dni wolnego u innego pracodawcy w ciągu jednego roku kalendarzowego. Niezależnie od liczby stosunków pracy, długość urlopu na żądanie jest stała.
  • Z odmową możemy spotkać się również w sytuacji, kiedy pracodawca uzna, że nasza obecność w pracy jest konieczna i może znacznie wpłynąć na funkcjonowanie całej działalności.

Gdy chcemy wziąć urlop na żądanie, czy pracodawca może odmówić? W wyżej wymienionych przypadkach – owszem. My jako pracownicy musimy dostosować się do jego decyzji. W przeciwnym razie możemy zostać posądzeni o niedopełnianie obowiązków pracowniczych.

Urlop związany z siłą wyższą a urlop na żądanie

Od tego roku na mocy nowelizacji kodeksu pracy dostępny pracownikom jest nowy typ dodatkowego urlopu, tzw. urlop od siły wyższej. Jego wymiar to 16h lub dwa dni wolne od pracy. Wniosek o takie zwolnienie z pracy można złożyć najpóźniej tego samego dnia, od którego wolne ma obowiązywać. Co ważne, urlop jest płatny w 50%, a pracodawca nie może Ci go odmówić.

To właśnie różni tę formę wolnego od urlopu na żądanie. Poprzez siłę wyższą rozumie się sytuacje rodzinne, których pracownik nie mógł wcześniej przewidzieć, a jego obecność jest konieczna.