Pierwszy raz u proktologa.

pierwszy raz u proktologaPierwszy raz u proktologa nie musi oznaczać wstydliwej wizyty. Obawiamy się badania, tego czy będzie bolesne i tego, że nie przygotujemy się do niego tak jak trzeba. Jak się przygotować do wizyty i jak wygląda badanie? Przeczytaj poniżej.

Kiedy iść do proktologa?

Z wizytą u proktologa nie zwlekaj gdy:
– odczuwasz ból lub swędzenie w okolicach odbytu,
– ból brzucha,
– zauważyłeś krew przy odbycie lub obecność krwi w stolcu,
– masz problem z trzymaniem stolca lub gazów,
– masz hemoroidy
– zauważyłeś zmianę barwy lub formę kału,
– masz nawracające zaparcia lub biegunkę,
– masz jakiekolwiek wycieki z odbytu,
– gdy podczas wypróżniania się odczuwasz ból,
– masz wzdęcia i nadmierne gazy.

Przez strach przed wizytą u proktologa dolegliwości bólowe mogą być wypierane lub bagatelizowane. Często się zdarza, że dopiero silne dolegliwości, świadczące o zaawansowanym stadium choroby zmuszają nas do wizyty u proktologa.

Proktologia to dział medycyny zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób jelita grubego i odbytu czyli końcowych odcinków układu pokarmowego.
Diagnozuje takie choroby jak:
– nowotwór jelita grubego
– szczelina odbytu,
– zakrzepica odbytu
– wypadanie błony śluzowej kanału odbytu,
– ropień okołoodbytniczy,
– kłykciny kończyste,
– uchyłki jelita grubego,
– wrzodziejące zapalenie jelita grubego i wiele innych.

Pierwszy raz u proktologa – jak się przygotować do wizyty?

Pamiętaj, że do proktologa na NFZ musisz mieć skierowanie. Dzień przed wizytą przygotuj sobie wyniki wykonywanych wcześniej badań np. badań krwi, endoskopowych, prześwietleń. Zjedz lekką kolację i dużo pij. Poza tym do pierwszej wizyty u proktologa nie musisz się dodatkowo przygotowywać. Nie musisz robić głodówki, lewatywa też nie jest konieczna. Wystarczy, że przed wizytą się podmyjesz.

Pierwszy raz u proktologa – jak wygląda wizyta?

Wizyta u proktologa rozpocznie się wywiadem. Proktolog zada pytania:
– dotyczące dolegliwości – co dolega, od kiedy, czy boli i jeśli tak to czy jest to ból ciągły, pulsujący, czy tylko podczas wizyty w toalecie, czy pojawia się krew i jeśli tak to jak dużo i kiedy
– dotyczące stylu życia -jak się odżywiasz, czy ćwiczysz, gdzie pracujesz (na budowie, w biurze, jako kierowca itp.)
– dotyczące zdrowia – czy na coś chorujesz, czy masz alergię, czy bierzesz na stałe jakieś leki, czy w rodzinie występują ciężkie choroby).

Podczas pierwszej wizyty proktolog dokona badania odbytu i odbytnicy. Jest to badanie per rectum czyli palcem przez odbyt. Badanie wykonywane jest najczęściej w pozycji leżącej na boku ale lekarz może poprosić cię byś położył się na brzuchu, klęczał lub stał pochylony. Badanie nie jest bolesne więc nie wykonuje się go w znieczuleniu. Podczas badania możesz jednak czuć dyskomfort i ucisk. Badanie trwa kilka minut.

Lekarz może zlecić dodatkowe badania takie jak:
anoskypia – badanie kanału odbytu i końcowej części odbytnicy przy pomocy wziernika,
rektoskopia – badanie wziernikiem końcowej części jelita grubego i pobranie fragmentu tkanek do badania,
kolonoskopia – badanie całego jelita grubego przy pomocy kolonoskopu. Na monitorze widzimy obraz z jelita. W czasie badania lekarz może pobrać fragmenty tkanek i usunąć polipy,
USG
prześwietlenie RTG
badanie na krew utajoną.

Pierwsze trzy wymienione badania instrumentalne wykonane zostaną na kolejnej wizycie po przygotowaniu. Na badanie musisz stawić się na czczo, po zastosowaniu środków przeczyszczających lub wlewek doodbytniczych (lewatywy) np. enema. O przygotowaniu do badania poinformuje cię proktolog. Kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu, najczęściej jest to “głupi Jaś”.

Pierwszy raz u proktologa nie będzie stresujący jeśli będziesz wiedział jak wygląda wizyta i się do niej odpowiednio przygotujesz.

Uwaga! Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Jeden komentarz

  1. Daluzja pisze:

    Wizyta niezbyt przyjemna u takiego lekarza. Choć niektórzy na pewno mogą ją niecierpliwie wyczekiwać. Jednak dla większości osób stanowi to nie tylko dyskomfort ale i pewnego rodzaju przerażenie. Swoją drogą, można być ciekawym tej specjalności. Kiedy taki dany student medycyny postanawia, że proktologia to jest dokładnie to, czym chce się zajmować w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *