Panele czy parkiet? Jakie panele podłogowe kupić? Jaki parkiet wybrać?

Panele to produkt drewnopochodny składający się z kilku warstw. Produkowane są w wielu kolorach i odcieniach, mogą imitować kamień czy drewno więc każdy znajdzie coś dla siebie.  Panele są mało odporne na zmywanie, częste mycie paneli wodą może powodować puchnięcie paneli. Inną wadą paneli jest słabe tłumienie odgłosów przy chodzeniu po nich (sąsiad mieszkający piętro niżej będzie wiedział w którym pomieszczeniu akurat jesteś). Do wyboru mamy panele laminowane i panele drewniane.

Panele laminowane. Pierwsza warstwa panela jest dekoracyjna – wykonana jest na ogół z forniru pokrytego lakierem, druga warstwa to płyta HDF lub MDF, trzecia warstwa to laminat. Panele laminowane są mało odporne na ścieranie i nie nadają się do odnawiania, w razie konieczności trzeba je wymienić na nowe. Panele układa się na warstwie izolacji wygłuszającej, montaż paneli laminowanych jest prosty i można to wykonać samodzielnie. Panele łączy się na zatrzaski lub na klej

Panele drewniane wykonane są w wierzchniej warstwie z litego drewna liściastego pokrytego lakierem, druga warstwa to najczęściej drewniane deszczułki, trzecia warstwa to sklejka. Wierzchnią warstwę paneli drewnianych można odnawiać –  szlifować (cyklinować) i ponownie pokryć lakierem. Wybór kolorów i wzorów jest ograniczony w porównaniu z panelami laminowanymi. Montaż paneli drewnianych powinien przeprowadzić specjalista. Panele drewniane z drewna krajowego są dwukrotnie droższe od paneli laminowanych. Panele drewniane z drewna egzotycznego są nawet pięciokrotnie droższe od laminowanych.

 

Parkiet to posadzka z deszczułek litego drewna. Najtwardsze i najbardziej odporne na wilgoć są parkiety z drwena egzotycznego np. wenge, merbau. Montaż parkietu jest czasochłonny i trudny i lepiej powierzyć to fachowcowi. Parkiet można odnawiać – cyklinowanie i lakierowanie lub olejenie. Bardzo trwały i łatwy do montażu jest parkiet przemysłowy. Przy ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdza się parkiet lamelowy. Parkiety podzielone są na klasy. Klasa pierwsza (wersja najdroższa)  to drewno o jednolitej barwie, bez sęków. Klasy kolejne dopuszczają sęki i niejednolity kolor.

 

Panele czy parkiet? Ze względu na odporność, możliwość odnawiania i naturalny wygląd polecam parkiet z drewna egzotycznego. Niestety koszt takiego parkietu jest bardzo duży. Jeśli kładziemy posadzkę do pomieszczenia mało uczęszczanego i nie narażonego na wilgoć np. sypialnia to można zdecydować się na tańsze panele laminowane. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiednim czyszczeniu by nie zniszczyć podłogi bo przy zniszczeniu pozostaje nam tylko jej wymiana.

Jakie panele lub jaki parkiet kupić do salonu czy do kuchni, cena parkietu, cena paneli – o tym w kolejnym artykule.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *