Ostrzałka wielofunkcyjna Biedronka. Comparator

Ostrzałka wielofunkcyjna Comparator z Biedronki do ostrzenia wierteł (także HHS), dłut, strugów, noży i nożyczek dostępna w sieci sklepów Biedronka jest dość nietypową propozycją jak na dyskont spożywczy niewyspecjalizowany w tego typu urządzeniach. Poza tym urządzenia takiego sortu niezbyt często znajdują nabywców indywidualnych – tj. do zastosowań niekomercyjnych. Jeśli chciałbyś nabyć ostrzałkę Comparator w Biedronce i szukasz o niej informacji to przeczytaj tekst poniżej.

Substytutem ostrzałki z Biedronki będzie na polskim rynku zapewne ostrzałka wielofunkcyjna firmy Bass (podobna także budową do Biedronkowej) i niech poniżej ona będzie wyznacznikiem porównawczym do oferowanej w Biedronce ostrzałki, nie będę porównywał do ostrzałek Fiskars gdyż nie robią podobnych budową uniwersalnych ostrzałek.  Ostrzałka z Biedronki wyposażona jest w silnik 65 W który do tego typu zastosowań oczywiście całkowicie wystarczy – ostrzałka Bass ma silnik 70W – niewiele więcej, nie widać właściwie różnicy w pracy – moc silnika warunkuje stopień jaki możemy obciążyć silnik np. dociskając ostrzone narzędzie do tarczy – np. przy silniku załóżmy 10 W docisk przedmiotu do ostrzałki mógłby ją zatrzymać w miejscu – zbyt mocne silniki w ostrzałkach nie są konieczne ze względu na to, iż nie ma potrzeby przy zastosowaniach domowych dociskać mocno narzędzi obsługiwanych przez tego rodzaju sprzęt. Ostrzałka Comparator z Biedronki obraca tarczą czy też wałkiem ostrzącym z prędkością do 6000 obr/min podczas gdy ostrzałka Bass pomimo tego, że jest mocniejsza to obraca elementem ostrzącym do prędkości 4800 obr/min. Minimalna róznica w wielkości ostrzonych wierteł – średnica dla ostrzałki z Biedronki wynosi 3,5 – 10 mm a dla Bass 3 – 10 mm – właściwie to nie ma różnicy – takie wahania są wprowadzone w celu zróżnicowania produktu i pokazania zalet w specyfikacji. Dłuta i strugi o szerokości ostrza do 50 mm w Biedronkowej ostrzałce uniwersalnej Comparator i do 51 mm (!) w ostrzałce Bass-Polska.

Obydwie ostrzałki dla zastosowań domowych, niekomercyjnych spełnią dobrze swoje zadanie.

Konkludując – pomimo drobnych różnic ostrzałki te są do siebie zbliżone – ostrzą te same narzędzia domowe oraz posiadają podobne parametry – Biedronkowa ostrzałka jest chińskim wyrobem, ostrzałka uniwersalna Bass-Polska niestety także posiada takie cechy – niech nie zmyli państwa jej nazwa. Ostrzałkę Bass producent a raczej importer wycenił na 180 zł – być może w ofertach internetowych znajda państwo lepsze produkty (wspomniany już wcześniej Fiskars robi bardzo dobre sprzęty tego typu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *