Nauka jazdy na snowboardzie. Jak jeździć na snowboardzie?

Jeśli szukasz coś na temat nauki jazdy na snowboardzie, wiadomości wstępnych które pomogą Ci w zrozumieniu fizyki jazdy na snowboardzie to przeczytaj i przyswój sobie poniższy tekst.

Nauka jazdy na snowboardzie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z jazdą na np. deskorolce lub innym pojeździe, który wymaga utrzymywania równowagi i giętkości ciała w odpowiedniej chwili, jest dość trudna. Jeżdżącym wcześniej na deskorolce będzie łatwiej ze względu na gibkość, którą posiedli ale deskorolka, wbrew zdrowemu rozsądkowi, nie jest podobna do snowboardu – w snowboardzie pracujemy raczej na bocznych obrzeżach deski, natomiast na deskorolce raczej na czołowym i tylnym obrzeżu. Nauka jazdy na snowboardzie dla początkującego jest okupiona wieloma siniakami i obiciami tylnej części ciała, obiciom ulega też czasami klatka piersiowa – wiem to z własnych początków jazdy na okiełznanej już teraz desce.

Moim największym błędem podczas nauki jazdy na snowboardzie było omyłkowe opieranie się krawędzi deski, która jest z przodu podczas zjazdu – wtedy zdażyła mi się wywrotka na klatkę piersiową, po której leżałem jakiś czas na stoku – doświadczenia nic nie zastąpi – wiedziałem, że tak nie wolno ale nawyki robią swoje, dlatego jazdę na snowboardzie trzeba wyćwiczyć aby pewne odchylenia ciała stały się automatyczne a nie przemyślane.

Na początku nauki jazdy na snowboardzie należy wybrać niestromą, długą – aby się nie zniechęcić ciągłym podchodzeniem – górkę. Na takim łagodnym stoku ćwiczymy tak długo aż przestaniem odczuwać dyskomfort unieruchomionych nóg. Po zapięciu deski snowboardowej na butach pierwsze wrażenie jest niezbyt zachęcające – myślisz sobie, w tym się przecież nie da jeździć, przecież moje nogi są całkowicie unieruchomione – właśnie dlatego należy pozbyć się tego przekonania w początkowej fazie nauki, gdyż jest oczywiście błędne – na desce nie tylko można jeździć ale też skakać, fikołkować itd.

Gdy zdecydujesz się w końcu ruszyć ze szczytu górki nie jedź prosto w dół, na desce snowboardowej tylko doświadczeni mogą jeździć tak szybko – zjazd bezpośrednio w dół wiąże się z dużą szybkością. Snowboardem zjeżdżamy ze stoku po ukosach – bokiem deski – początkujący twarzą do przodu – tj. jadąc w lewy ukos mamy lewą nogą z przodu – po dojechaniu do skraju stoku, niemalże zatrzymujemy się (hamując krawędzią na piętach) i jedziemy w prawy skos  mając z przodu prawą nogę. Po jakimś czasie można zacząć zmieniać stronę ciała tzn cały czas podczas zjazdu mieć np. prawą nogę z przodu i pierać się raz na krawędzi lewej deski snowboardowej a raz na prawej.

Bardzo ważną rzeczą w nauce jazdy na snowboardzie, hamującą często dalszy rozwój, jest nauka balansowania punktem ciężkości ciała z pięt na palce. Na początku zapewne będziesz jeździł(a) opierając ciężar ciała raczej na pietach – później najtrudniejsze jest właśnie przejście na zmienny tryb opierania ciężaru ciała – z palców na pięty i odwrotnie. Przez powyższe w pewnym momencie nauki będziesz miał wrażenie, że się wręcz cofasz, gdyż zaobserwujesz znów zwiększoną ilość wywrotek – najważniejsze jest nie poddać się i przetrwać ten okres, pokonując trudy nauki jazdy na snowboardzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *