Ładowarka prostownik samochodowy Ultimate Speed ULG 3.8 A1 LIDL.

Urządzenie ULG 3.8 A1 to zaawansowana ładowarka do akumulatorów samochodowych, motocyklowych oraz innych (np. w pojazdach dla dzieci). Ładowarką z lidla naładujesz akumulator kwasowo-ołowiowy o napięciach: 6V (tutaj pojemności 1,2 Ah do 14 Ah – czyli np. stare akumulatory do motocykli MZ – teraz akumulatory motocyklowe i motorowerowe mają z reguły 12 V i 4-8 Ah), 12V (pojemności 1,2Ah do 14Ah – czyli nowe akumulatory motocyklowe i skuterowe), 12V (pojemność 14Ah do 120Ah – czyli do ładowania nawet dużych akumulatorów przeznaczonych do samochodów osobowych diesel). Niegdyś w Lidlu mogłeś spotkać tego typu ładowarkę oznaczoną logo “Tronic”.

Ładowarka – prostownik Ultimate Speed ma w przeciwieństwie do standardowych prostowników, które zazwyczaj są nawet droższe od tego produktu, możliwość ładowania szerokiego spektrum akumulatorów. Może ładować akumulatory kwasowo – ołowiowe standardowe, żelowe (bezobsługowe) oraz z kwasem zamkniętym w pojemnikach z włókna szklanego.

Ładowarka akumulatorów z Lidla posiada diody sygnalizacyjna trybu w jakim aktualnie pracuje oraz 1 przycisk do zmieniania tych trybów – występują tryby: standby (nie ładuje), ładowanie 6V, ładowanie 12V motocykli, ładowanie 12V samochodów, ładowanie konserwacyjne (bardzo niskim prądem aby nie uszkodzić akumulatora i jednocześnie nie doprowadzić do samorozładowania – włącza się on automatycznie po zakończeniu każdego z trybów ładowania standardowego), tryb ładowania akumulatorów szczelnych AGM oraz samochodowych 12V w niskich temperaturach, tryb ładowania impulsowego – jeśli ładowarka Ultimate Speed wykryje poziom napięcia akumulatora między 7 a 11V (dla akumulatorów 12V) to włącza się ten tryb automatycznie – jest to tryb regenerujący zużyte, stare akumulatory, niemalże całkowicie rozładowane.

Pamiętajmy, że pozostawiając akumulator bez ładowania dłuższy czas rozładowuje się on do poziomu uszkodzenia – ta ładowarka potrafi taki akumulator niekiedy zregenerować – konieczny jest wtedy załączany przez nią automatycznie właśnie prąd impulsowy ładowania. Funkcją ładowarki – prostownika Ultimate ze sklepu Lidl jest także odłączanie aktualnego trybu i przechodzenie w opcję Standby jeśli ładowarka wykryje nagły skok napięcia, odwrotną biegunowość lub spięcie na klemach.

Napięcie akumulatora przed ładowaniem

Napięcie ładowania

Napięcie po naładowaniu – podtrzymujące.

Diody na prostowniku Ultimate Speed z LIDLA:  dioda oznaczająca tryb 6V, dioda ładowania akumulatora motocykla, dioda ładowania akumulatora samochodowego, dioda ładowania akumulatora samochodowego w niskiej temperaturze, dioda Standby (urządzenie jest podłączone do sieci i czuwa),  dioda procesu ładowania, dioda informująca o zakończeniu ładowania i trybie podtrzymującym, dioda zfazowania – tj. odwrotnej biegunowości podłączenia.

Sygnalizacja zfazowania

Ostatnio unowocześniono prostownik Ultimate Speed i dodano do niego wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD – Liquid-Crystal Display), który informuje nas o napięciu ładowania, stopniu naładowania oraz trybie (samochód, motocykl, podtrzymanie) diody sfazowania i trybu stand by pozostały. “Wnętrzności” nowego prostownika są tak samo dobre jakościowo.

Ładowarka prostownik Ultimate Speed ULG 3.8 A1 z Lidl jest produktem godnym polecenia ze względu na jego uniwersalność oraz niewielkie rozmiary. Istotny jest też okres gwarantowania niezawodności przez sieć sklepów LIDL wynoszący aż 3 lata. Minusem tego prostownika, który może skłonić ewentualnych nabywców do zakupu innego produktu, jest wielkość natężenia prądu jakim ładowarka ta ładuje akumulator wynosząca 3,8A max. Czyli ładowarka będzie bardzo powoli ładować akumulator samochodowy.  W przypadku akumulatorów samochodowych – bo tu to natężenie jest najbardziej odczuwalne – teoretyczne naładowanie całkowicie pustego akumulatora do diesla o pojemności 120Ah będzie trwało (120Ah : 3,8A) 32 godziny, prostowniki innych firm potrafią ładować prądem przeciętnie 5A lub nawet czasami 15A. Pamiętajmy jednak, że im dłużej i mniejszym prądem jest ładowany akumulator tym lepiej dla jego kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *