Jakie panele do salonu, do kuchni? Jaki parkiet? Cena i koszt montażu paneli i parkietu.

Wybierając panele czy parkiet powinniśmy kierować się ich dostosowaniem do pomieszczenia, w którym będą użytkowane (wilgotności i intensywności użytkowania). W kuchni i łazience podłoga musi być odporna na wilgoć, w przedpokoju czy w salonie odporna na ścieranie itp. Oto kilka wskazówek:

  • Salon, pokój gościnny i przedpokój – najbardziej odpowiednie będą parkiet i panele drewniane. Podłoga powinna być twarda i odporna na ścieranie.  Najtwardsze są parkiety z drewna egzotycznego np. merbau, iroko. W panelach wierzchnia ich warstwa powinna być zrobiona z twardego drewna np. dębu czy grabu. Twardość drewna określa BHN, 1 BHM określa drewno miękkie, 4 BHM określa drewno bardzo twarde. Klasa ścieralności paneli dla takich pomieszczeń powinna być 23 AC3, 31 AC3, 32 AC4, i wyżej (im wyższa klasa tym lepiej).
  • kuchnia – najlepszy będzie parkiet gdyż jest najbardziej odporny na odkształcenia, gatunek drewna może być średnio twardy gdyż nie jest to pomieszczenie o dużym ruchu. Jeśli decydujemy się na tańsze rozwiązanie – panele drewniane to powinny być one wykończone olejem, gdyż są wtedy bardziej odporne na wodę. Klasa ścieralności paneli wystarczy 22 Ac2
  • łazienka – tu posadzka powinna być przede wszystkim odporna na wodę więc najlepszy będzie parkiet z drewna egzotycznego (np. merbau, tek) lub panele pokryte olejem. Klasa ścieralności nie ma tu większego znaczenia
  • sypialnia, pokój dziecinny, garderoba – w tych pomieszczeniach można pozwolić sobie na tańsze panele laminowane z miękkiego drewna (sosny, świerku) i o niskiej klasie ścieralności.

 

Koszty montażu i ceny:
  • Koszt montażu paneli przez specjalistę: ok. 20 – 50 zł/m2
  • Koszt montażu parkietu przez specjalistę: ok. 50 – 100 zł/m2 (ułożenie, cyklinowanie i lakierowanie lub olejenie)
  • Cena paneli laminowanych: 20 zł/m2 (z niską klasą ścieralności), 60 zł/m2 (z wysoką klasą ścieralności)
  • Ceny paneli drewnianych: panele z drewna krajowego np. dębowe ok. 120 zł/m2, panele z drewna merbau ok.200 zł/m2
  • Cena parkietu: dębowy – ok. 80 zł/m2, jesion, akacja – 60 zł/m2, tek, iroko – 100 zł/m2
Co wybrać – panele czy parkiet? – o tym w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *