Jaki materac do łóżka wybrać? Jaki materac najlepszy do spania?

Jaki materac wybrać do sypialni, jaki materac jest do spania najlepszy?

Wygodna pozycja ciała w czasie snu jest warunkiem wysypiania się i ma wpływ na nasze zdrowie. W łóżku spędzamy 1/3 naszego życia więc materac powinien być (a nie jest) najważniejszą rzeczą w naszym domu – do której wyboru przykładamy dużo uwagi. Kupując materac zastanawiamy się jaki kupić – piankowy czy sprężynowy, twardy czy miękki? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek którymi można kierować się kupując materac.

Jaki materac do łóżka wybrać – piankowy czy sprężynowy?

Materace piankowe są na ogół tańsze niż materace sprężynowe. Wadą materaców piankowych jest szybkie ich wypaczanie się – w miejscach, gdzie jest największy ciężar ciała tworzy się dołek. Materace te nie są polecane osobom śpiącym na boku gdyż wystające części ciała (ramiona, biodra) nie zagłębiają się odpowiednio w materac i kręgosłup nienaturalnie się wygina. Decydując się na materac piankowy wybieraj dość twardy i gruby (składający się z wielu warstw).

Materace sprężynowe są wygodniejsze gdyż dokładniej dostosowują się do pozycji ciała w czasie snu. Nie odkształcają się tak szybko jak piankowe. Ale by cieszyć się tymi dogodnościami trzeba dość dużo za taki materac zapłacić. Co jest ważne przy wyborze materaca sprężynowego? Im więcej sprężyn tym lepszy materac. Sprężyny (każda z osobna) powinny być umieszczone w kieszonkach – zapobiega to ich wyginaniu się. Nie polecam materaców ze strefami komfortu – przecież każdy z nas jest inny a strefy komfortu są takie same.

Niezależnie jaki materac kupujesz pokrowiec powinien być zdejmowalny by można go było wyprać. To czy pokrowiec jest zrobiony z materiału naturalnego czy ze sztucznego nie ma większego znaczenia. Alergikom polecam raczej materiały sztuczne gdyż są gorszym siedliskiem dla roztoczy niż materiały naturalne.

Jaki materac do spania najlepszy – twardy czy miękki?

Twardość materaca dobiera się do wagi osoby, która będzie na nim spała. Im cięższa osoba tym twardszy powinien być materac . Jeśli wybierzemy materac zbyt miękki to ciało zbyt mocno się w niego zagłębi i ciężko będzie dobrać sobie wygodną pozycję. Materac zbyt twardy nie ugnie się pod naturalnymi krzywiznami ciała i kręgosłup będzie nienaturalnie wygięty. Przed zakupem materaca połóż się na nim na boku, jeśli kręgosłup będzie w linii prostej to twardość materaca jest odpowiednia.

Twardość materaca daje także wkład kokosowy lub z trawy morskiej. Kokos czy trawa morska są przereklamowane, są to surowce naturalne ale by mogły być wykorzystane jako skład materaca i by nie ulegały rozkładowi nasączane są chemicznymi, szkodliwymi dla zdrowia substancjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *