Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać.

Znudziło Ci się parzenie kawy po turecku? A może spróbowałeś, drogi czytelniku, kawy u kogoś zaparzonej w ekspresie i chciałbyś nabyć takie urządzenie na własny użytek? Niestety na rynku jest tyle rodzajów ekspresów do kawy, że wybór któregoś z produktów i producentów jest bardzo trudny.

W odpowiedzi na pytanie – jaki ekspres kupić – wcale nie pomogą nam specjalistyczne fora kawoszy ani też strony producentów ekspresów czy strony internetowe sklepów a nawet artykuły w gazetach, które to zazwyczaj są skrzętnie zamaskowaną reklamą. Pierwsze z wymienionych – czyli specjalne fora dla kawoszy wprowadzą nam mętlik w głowie ze skrajnymi opiniami o konkretnych ekspresach – jak to się mówi „od lewego do prawego”, „do nieba, do piekła”… na koniec na takim forum wyczytasz i dojdziesz do wniosku, że jak kupować ekspres ciśnieniowy to tylko za minimum dwie średnie krajowe bo inne ekspresy są nic nie warte a jeśli nie chcesz tyle wydać to dobra kawiarka (parząca kawę dzięki wrzątkowi, bez nadciśnienia) Ci powinna wystarczyć – wg for kawosmakoszy – a tak w ogóle to nie ekspres się liczy tylko rodzaj użytej kawy a ekspres bez różnicy…

Ja mam inne doświadczenie – uważam, że da się kupić dobry ekspres ciśnieniowy (parzący dobrą kawę) za mniej niż 500 zł. Uwierzcie mi szukałem takiego ekspresu przez kilka miesięcy, czytając wspomniane fora, opinie i porównując sprzęty w sklepie – miał to być dobry prezent z ograniczeniem budżetowym. Nie będę pisał jaką markę wybrałem, bo posądzić by mnie można o kryptoreklamę a tego żaden administrator ani użytkownik portalu nie chce.

Rzecz podstawowa to ekspres powinien być ciśnieniowy – czyli taki, który podnosząc ciśnienie wodzie (za pomocą pompki ciśnieniowej) jednocześnie podwyższa jej zapotrzebowanie na temperaturę przy której osiągalne jest jej wrzenie. Z przygotowywanej kawy można wyciągnąć w bardziej efektowny sposób aromat jeśli zmienimy właściwości fizyczne otoczenia gotowanej wody.

Niektóre z dostępnych na rynku produktów dobrze udają ekspresy ciśnieniowe – trzeba na takie uważać np. jeden z modelów DeLonghi – wytwarza ciśnienie ale nie pompką (tak jak powinno być) ale gotując wodę w szczelnym zbiorniku – a faktycznie jest to ekspres jakby przelewowy – (sprzedawca wciskał go jako ciśnieniowy) nie osiągający wymaganego stopnia sprężania wody jakim jest ciśnienie 15 bar.

Nigdy, ale to nigdy i pod żadnym pozorem nie wybieraj ekspresów na saszetki lub inne kapsułki – nie będziesz zadowolony po jakimś czasie, wystarczy poczytać oferty tych ekspresów – no chyba, że stać Cię na ekstrawagancję i automat wrzutowy w domu. Wg mnie lepiej wypić kawę w kawiarni niż kupić i używać tego typu ekspres. Przecież jedną z zalet ekspresu ciśnieniowego ma być możliwość eksperymentowania z różnymi gatunkami kaw i różnym stopniem ich „uparzenia” itd., itp. – ekspres na saszetki czy kapsułki nie daje Ci tej frajdy w żadnym calu.

Świetnie by było, gdyby ekspres miał dyszę do spieniania mleka i w miarę stabilną obudowę. Dysza przyda Ci się do robienia cappuccino albo nawet kakao dla dzieci (takie spienione lepiej im smakuje). Co do obudowy to jest firma (podpowiem, że polska – znajdziesz model tego ekspresu przez wyszukiwarkę g…), która wytworzyła dobry ekspres ciśnieniowy ale obudowę ma fatalną – jeśli nie zależy Ci na designie to można taki ekspres nabyć.

Ciężko pisze się o produktach, których nie można z nazwy wymienić – a niech tam, niechaj admin mnie spali na stosie – dam rebus: moje poszukiwania osiągnęły metę gdy zakupiłem ekspres ciśnieniowy produkowany przez spółkę kupioną niedawno przez Philipsa a produkt miał nazwę wziętą  z imienia kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *