Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Seagate Expansion Biedronka.

Jaki dysk twardy zewnętrzny wybrać? Należy podkreślić fakt, że nie ważne ile pamięci “twardej” mamy w nowym komputerze to nadchodzi taki dzień, że zapełnia się ona cała i wypadało by kupić nowy, o większej pojemności dysk twardy. Jeśli nawet jesteś osobą uporządkowaną i systematycznie usuwasz nie używane już dane to są takie rzeczy, których nikt z nas nie usuwa – np. zdjęcia i filmy rodzinne. Potrzebować też możesz dysku przenośnego gdy musisz przenosić od komputera do komputera duże ilości danych – pamięci usb flash nie mieszczą ich zbyt wiele (do 128 GB). Dysk przenośny jest także doskonałym dodatkiem do nowego telewizora/dekodera – umożliwiającym korzystanie z funkcji PVR (nagrywanie audycji) oraz TimeShift (cofanie i zatrzymywanie programów w czasie rzeczywistym).

Dyski przenośne można podzielić przede wszystkim ze względu na ich rozmiar – rozróżniamy tutaj dyski 3,5 cala oraz 2,5 cala – główną różnicą jest tutaj ich prądożerność. Dyski 3,5 cala wymagają dodatkowego zasilania z zewnątrz – także mimo podłączenia kablem usb do medium zewnętrznego należy taki dysk podłączyć dodatkowo do zasilacza pradu stałego. Poza tym dyski 3,5 calowe są gabarytowo sporo większe od dysków 2,5 calowych. Jedyną różnicą przemawiającą na plus dysków 3,5 cala jest ich pojemność względem ceny. Za tą samą cenę można kupić 2x bardziej pojemny dysk trzy i pół calowy niż dysk dwu i pół calowy.

Dyski 2,5 calowe mieszczą się w kieszeni, nie wymagają dodatkowego zasilania z sieci, jeśli już to z drugiego portu USB (w przypadku dysków o zwiększonej szybkości obrotowej talerzy magnetycznych lub z długim kablem usb), z moich obserwacji wynika, że rzadziej niż ich 3,5 calowe odpowiedniki ulegają awarii. Ich szybkość w zasadzie jest taka sama jak zasilanych dysków 3,5 cala, gdyż ograniczeniem tutaj jest transmisja USB.

Wśród dysków zewnętrznych mamy szereg producentów do wyboru, jednak część z nich w swoich obudowach jedynie montuje dyski firm zewnętrznych takich jak: WD (Western Digital), Seagate, Hitach, Toshiba.

Obecnie zarówno dyski 3,5 cala jak i 2,5 cala sprzedawane są ze standardem konektora USB spec. 3.0 tj. interfejs rozwijający teoretyczną prędkość transmisji do 640 Mega Bajtów na sekundę – poprzednie USB 2.0 (spotykane de facto wciąż w większości działających komputerów) ma prędkość teoretyczną do 60 MB/s. Należy pamiętać, że jeśli tówj komputer posiada porty o specyfikacji USB 2.0 to i tak nie wykorzysta w pełni dysku USB 3.0. Standard 3.0 jest kompatybilny wstecz.

Dysk Seagate Expansion sprzedawany w sklepach Biedronka to dysk z nowym interfejsem 3.0, wyposażony w pojemność 750 GB – nie spotykaną na polskim rynku dysków Seagate. Obudowa dysku Seagate z Biedronki nie jest zbyt solidna – ugina się pod naciskiem palców i sprawia wrażenie, że po upadku rozleciałaby się na części (jest “chybotliwa”). Wewnątrz obudowy dysku Seagate Expansion znajdziemy standardowy dysk SATA Seagate momentus – po wyjęciu z obudowy – po jej rozklejeniu – tracąc gwarancję – możemy włożyć ten dysk do laptopa z interfejsem SATA.

Piszę o możliwości przełożenia do laptopa i ew. odzyskaniu danych po usterce interfejsu USB 3.0 obudowy, gdyż nie jest to takie oczywiste przy każdym producencie. Przykładem może być dysk WD Elements portable SE – także dysk zewnętrzny USB 3.0 występujący w wersjach 1 TB ( WDBPCK0010BBK ), 750 GB ( WDBPCK7500ABK ), oraz 500 GB ( WDBPCK5000ABK ), które to dyski wewnątrz obudowy posiadają dysk twardy z natywnym portem usb 3.0 – nie posiadające interfejsu SATA – z brakiem możliwości podłączenia ich bezpośrednio wewnątrz obudowy laptopa. Ponadto należy pamiętać o wymiarach miejsca na dysk w laptopie – które z reguły kształtują się w wysokości na poziomie 9mm – np. dysk zewnętrzny Seagate freeagent goflex ma 12mm.

Dyski Seagate Expansion sprzedawane są w UE w wersjach 500 GB STBX500200; 750 GB STBX750200 oraz 1 TB STBX1000201. Dysk Seagate Expansion z interfejsem USB 3.0 są oczywiście kompatybilne wstecz z interfejsem USB 2.0 stosowanym w większości komputerów, telewizorach i dekoderach.

Osobiście mam nieudane przygody z dyskami Seagate – dwa z nich (ATA 8 i 40 GB) leżą u mnie uszkodzone – podczas, gdy na tym samym komputerze dysk WD działa cały czas. Do laptopów polecam dyski Toshiba.

Wybierając dysk twardy warto przeliczyć sobie ile zapłacimy za 1 GB jego pojemności – najtaniej wyjdą wtedy dyski 1 TB, gdyż obecnie są najpopularniejszymi dyskami wśród sprzedawanych. Rozważ także, drogi czytelniku, czy mając np. laptopa nie zechciałbyś kupić do niego większego dysku twardego a dysk z laptopa zamknąć w obudowie zewnętrznej – należy wtedy zakupić osobno dysk twardy i obudowę – pomimo ceny nieco wyższej (w przypadku usb 3.0 ceny obudów to aż ok. 50 zł, usb 2.0 zaczynają się już od 18 zł) masz możliwość przekładania dysku bez straty gwarancji (jest wtedy przecież osobno na obudowę i dysk).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *