Jak ochronić krzewy i drzewa przed mrozem? Ochrona roślin zimą.

Przeczytasz tutaj o sp0sobach ochrony drzew, krzewów i innych roślin przed mrozem (przymrozkami) oraz sposobach zabezpieczania roślin zimą – kiedy całkowicie przed mrozem nie da się ustrzec naszej rośliny.

Przed nadchodzącymi przymrozkami, szczególnie trzeba zadbać o rośliny, które pochodzą z innych obszarów klimatycznych (mam na myśli cieplejsze rejony) oraz rośliny, które nie zadomowiły się jeszcze w naszym ogrodzie (świeżo posadzone). Rośliny, których górna część (ta nad ziemią) wysycha na zimę, wbrew niektórym opiniom, także należy zabezpieczać przed mrozami – szczególnie świeżo posadzone. Zabezpieczenie przed zimą przy okazji tego typu roślin wiąże się ze zjawiskiem stopnia przemarzania gruntu – zjawisko to jest dobrze znane osobą zajmującym się budownictwem i instalatorstwem zewnętrznym. Średnia ważona przemarzania gruntu w Polsce to ok. 1m (w zachodniej części kraju jest to 0,8m a na płn. wschodzie – aż 1,4 m). Przemarzanie gruntu jest dość głębokie i żadna bylina nie zagłębia się poniżej punktu zerowego więc musimy pomóc niektórym zimującym w gruncie roślinom.

Na zimę byliny okrywamy najczęściej agrowłókniną białą zimową (o gramaturze co najmniej 50g/m^2), w niektórych przypadkach jednak – tak jak krzewy róż – należy przysypać je kopczykiem ziemii a resztę gałązek okryć słomą lub też liśćmi albo nawet gazetami i agrowłókniną. Drzewa i krzewy okrywamy (owijamy) słomą a następnie agrowłókniną lub inną włókniną. W przypadku młodych drzewek przed zimą robimy wokół nich także kopczyk do miejsca szczepienia. Należy pamiętać, aby nie owijać drzew i krzewów folią – po pierwsze nie przepuszcza powietrza (które jest niezbędne roślinie nawet zimą) a po drugie jeśli mamy słoneczny zimowy dzień to folia powoduje nienaturalny, nagły wzrost temperatury przy drzewie – zakłóca to jego hibernację a także jest przyczyną pękania kory (drzewa malujemy na biało aby słońce nie nagrzewało ich zbytnio i nie pękała kora a zastosowanie folii niweluje ten zabieg).

Chroniąc rośliny przed przymrozkami wiosną używamy agrowłókniny o niższej gramaturze (można też grubszą ale cieńsza jest tańsza i wystarczy to tego zastosowania), można rośliny przykryć także małymi tunelami foliowymi.

Pamiętajmy aby drzewa, krzewy i inne rośliny okrywać jesienią dopiero po wystąpieniu pierwszych przymrozków – roślina musi dostać sygnał do hibernacji, rośliny rosnące w doniczkach na dworze należy wnieść do pomieszczenia ze względu na możliwość dogłębnego przemrożenia rośliny i jej korzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *