Huśtawka ogrodowa. Jaka najlepsza?
Huśtawka ogrodowa sprawia frajdę tak samo dzieciom jak i dorosłym. Warto więc wybrać taką huśtawkę, by mogła z niej korzystać cała rodzina. Jaką huśtawkę wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu huśtawki?
Z jakiego materiału jest wykonana huśtawka
W sklepach dostępne są huśtawki metalowe, drewniane, plastikowe lub też same siedziska wykonane z plastiku, drewna lub ratanu.
- Huśtawki ze stelażem metalowym są: trwałe – nie straszne im żadne warunki atmosferyczne, wystarczy je raz w roku pomalować, zajmują mniej miejsca niż huśtawki drewniane gdyż pręty metalowe są cieńsze niż drewniane belki, siedzisko podwieszone na metalowych prętach łatwo jest rozbujać.
- Huśtawki ze stelażem drewnianym są: ładne – świetnie wpisują się w krajobraz ogrodu i placu zabaw, są podatne na warunki atmosferyczne – trzeba je sprawdzać kilka razy w roku czy drewno nie spróchniało przy ziemi, w miejscu wbicia śrub lub w miejscach łączenia drewnianych elementów.
- Huśtawki ze stelażem plastikowym – huśtawki dla najmłodszych dzieci. Są trwałe i małych rozmiarów więc jeśli dziecko z takiej huśtawki wyrośnie, można ją łatwo spakować i sprzedać. Huśtawki takie posiadają plastikowe siedzisko dla podparcia pleców dziecka i pasy bezpieczeństwa lub barierkę
- Siedziska kupujemy, gdy posiadamy już jakikolwiek stelaż lub też jeśli chcemy takie siedzisko podwiesić do sufitu np. na tarasie. Siedzisko można powiesić także na grubej gałęzi drzewa o ile tą gałąź odpowiednio zabezpieczymy by jej nie uszkodzić. Lubiane zarówno przez dzieci jak i dorosłych jest siedzisko tzw. bocianie gniazdo zbudowane z okręgu i przeplatanych sznurków.
Bezpieczeństwo
Elementy huśtawki muszą być dobrze dopasowane, nie mogą być uszkodzone. Drewniane belki nie mogą być popękane a elementy metalowe pozginane. Dla najmłodszych dzieci konieczne jest siedzisko z podparciem pleców, z pasami bezpieczeństwa lub barierką. Rozłożony stelaż musi być wypoziomowany i dobrze przymocowany do ziemi (nogi wkopane w ziemię, zalane betonem lub zabezpieczone kołkami).
Udźwig huśtawki
Wybierając huśtawkę dla całej rodziny należy zwrócić uwagę na maksymalny udźwig huśtawki. Zbyt cienkie pręty wygną się pod wpływem dużego ciężaru, drewniane lub plastikowe elementy się połamią. Maksymalny udźwig huśtawki podany jest przez producenta.
Wysokość huśtawki
Najprościej jest wybrać wysoki stelaż i regulować tylko wysokość siedziska (dla dziecka niżej, dla dorosłego wyżej)
Szerokość stelaża
Dla rodziny warto wybrać huśtawkę podwójną z długim stelażem, na którym powiesimy dwa siedziska np. dla dziecka i dla dorosłego lub też jedno długie siedzisko dla dorosłych i starszych dzieci (niestety na tych długich siedziskach nie rozbujamy się mocno więc dziecko może być zawiedzione).
Możliwość rozbudowy
Z czasem dziecko może zapragnąć także drabinki lub ślizgawkę. Warto kupić podwójny stelaż na którym zamontujemy dwie huśtawki lub jedną huśtawkę i ślizgawkę. Na rynku dostępne są także place zabaw, których elementy dobierane są w zależności od potrzeb. Dokupując kolejne elementy jesteśmy pewni, że będą dopasowane do poprzednich.