FileZilla – Darmowy program do obsługi serwera FTP

FileZilla to w pełni darmowy, polskojęzyczny program do obsługi FTP (File Transfer Protocol) o otwartym kodzie źródłowym. Obsługuje protokoły FTP, SFTP i FTPS. Jest to jeden z najbardziej popularnych programów do obsługi kont FTP czyli do pobierania i wysyłania plików na serwery FTP. To program przeznaczony głównie dla osób posiadających własne serwery i strony internetowe. Program Filezilla działa bardzo szybko i bezproblemowo. Dla bezpieczeństwa i funkcjonalności programu dodawane są częste aktualizacje.

Program Filezilla jest całkowicie bezpłatny a przy tym bardzo przejrzysty i prosty w obsłudze.  Posiada katalogi wymiany, opisy operacji i wiele innych przydatnych funkcji. Program łatwo zgrać ze swoimi kontami FTP. FileZilla pozwala na eksport lub import kilku plików jednocześnie i ich kolejkowanie.

Plusy Filezilla: darmowy, przejrzysty interfejs, szybkie działanie, definiowanie własnych komend, prosty w obsłudze, niezawodny, częste aktualizacje, wznawianie przerwanych połączeń (jeśli serwer je obsługuje), obsługa połączeń szyfrowanych, kolejka pobierania i wysyłania z możliwością nadawania priorytetów, pliki, których nie dało się wysłać zawierane są w oddzielnej zakładce i można je z powrotem przenieść do kolejki (przewaga nad Total Commander), wykrywanie bezczynności, wsparcie dla zapory sieciowej.

Minusy Filezilla: wolne inicjowanie przesyłania plików (wolniejszy od Total Commander), czasami program potrafi się zawiesić gdy nagle utraci połączenie z internetem z winy serwera lub internetu.

Jakość wykonania 9
Jakość działania 9
Jakość / Cena 10
Łatwość obsługi 9

2 komentarze

  1. Token pisze:

    Z Total Commander nie powinno się korzystać, miał swojego czasu ogromny problem bezpieczeństwa. Wiele było włamań na strony po przez to, ze ktoś używał TC do obsługi zapytań FTP. Był to wtedy złamany klucz Comandera i szczytowany z pola łączenia z hostem na bazie jej wprowadzonych i zapamiętanych danych. Program Commander nigdy ni służył do FTP a to był tylko jego moduł – prze co co łatwo uległ złamaniu i wykorzystaniu do włamywania się na strony.

    Filezilla obecnie jest najlepszym a co więcej całkowicie bezpłatnym programem do FTP. W zasadzie wszędzie jak świat szeroki najczęściej stosuje się właśnie filezillę. Czasami tylko połączenia takie mają wpisane inne programy jak na przykład do edycji kodu przez programistów.

  2. Marko pisze:

    Filezilla to faktycznie jeden z najlepszych programów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *