Drewniany taras – jak zrobić, jakie deski?

Jakie wybrać deski na drewniany taras? Jaki gatunek drewna najlepszy?

Taras z desek może być pięknym połączeniem domu z ogrodem. Deski pasują zarówno do nowoczesnego wystroju jak i do wiejskiego domku. Ich wadą jest dość mała trwałość i podatność na uszkodzenia pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych (deszcz, słońce, mróz). Aby deski na tarasie lub na balkonie przetrwały wiele lat należy umiejętnie dobrać gatunek drewna, odpowiednio go zabezpieczyć i konserwować.

Do budowy tarasu czy balkonu przeznaczone są deski ryflowane (mają podłużne wcięcia). Z gatunków krajowych nadają się dąb i modrzew. Deski sosnowe i świerkowe są tanie ale i najmniej trwałe. Deski z krajowych drzew iglastych posiadają dużo żywicy, która czasami “wychodzi” w czasie użytkowania tarasu. Na taras nadają się także gatunki drzew sprowadzanych ze wschodu takie jak świerk i modrzew syberyjski. Deski z wymienionych powyżej gatunków drzew powinny być przed ułożeniem na tarasie zaimpregnowane ciśnieniowo a następnie systematycznie co rok pokrywane środkami konserwującymi (olej, lakier).

Co zrobić z “wychodzącą” żywicą z desek, jak ją usunąć? Żywicę usuwamy benzyną lub rozpuszczalnikiem nitro, następnie deski myjemy ciepłą wodą a po ich wyschnięciu szlifujemy i ponownie impregnujemy. Drewna iglastego nie powinno się impregnować lakierami.

Najbardziej odporne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych są gatunki drzew egzotycznych np. bangkirai, massaranduba, cumaru, merbau. Deski z drzew egzotycznych nawet nie impregnowane są dość odporne na promienie słoneczne, wilgoć, grzyby i szkodniki. Drewno egzotyczne można zabezpieczyć powierzchniowo olejami – w sprzedaży są zarówno oleje bezbarwne jak i koloryzujące.

Ceny desek na taras

Najtańszym rozwiązaniem jest taras z desek sosnowych i świerkowych – cena to ok. 8-13 zł za metr bieżący. Deski z drzew sprowadzanych ze wschodu to cena ok. 10-15 zł za metr bieżący. Drewno egzotyczne to najbardziej trwałe ale i najdroższe rozwiązanie – orientacyjna cena to 25-40 zł za metr bieżący. Do ceny desek doliczyć należy cenę legarów, których cena zależna jest głównie od grubości legara. Za gatunki rodzime zapłacimy od 7-17 zł za metr bieżący, za drewno egzotyczne – ok 25 zł za metr bieżący.

Ile kosztuje budowa tarasu z desek? Jeśli wykonujemy samodzielnie taras z desek sosnowych to będzie nas to kosztowało ok 50 zł za metr kwadratowy (deski + legary+ wkręty+ środki konserwujące). Jeśli pod taras musimy wybudować jeszcze podmurówkę, to koszt nieco się zwiększy. Przy budowie tarasu z drewna egzotycznego koszt budowy będzie nawet trzykrotnie wyższy. Koszt robocizny fachowca to ok. 20 zł za metr kw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *