Drewniane tarasy i balkony. Montaż desek. Jakie drewno na taras.

Drewniana posadzka na tarasie jest ciepła w dotyku, nie nagrzewa się od słońca, amortyzuje upadek a dobrze pielęgnowana cieszy wzrok przez wiele lat. Jakie drewno wybrać na taras czy balkon? Jak położyć deski? jak pielęgnować podłogę z desek na balkonie? Na te pytania odpowiadam w niniejszym artykule.

Co na posadzkę na balkonie? Podesty czy deski na balkon?

  • Jeśli różnica poziomu podłogi balkonu i wyjścia z mieszkania jest mniejsza niż 7 cm to musimy wybrać drewniane podesty (płytki drewniane), jeśli różnica jest większa to możemy zdecydować się na deski.  Podłoga z drewnianych podestów ma tylko kilka centymetrów grubości.

Jakie drewno na balkon?

  • Najlepsze na taras jest drewno egzotyczne ze względu na swoją twardość i odporność na wodę i słońce. Przykładowe gatunki drewna egzotycznego to: bangkirai, ipe, tatajuba. Z krajowych gatunków do wyłożenia na taras nadają się dąb i modrzew. Gatunki iglaste nie nadają się na odkryte tarasy. Ceny drewna egzotycznego są nawet pięciokrotnie wyższe niż krajowego.

Jak położyć deski na tarasie? Jak położyć drewniane płytki (podesty)?

  • Najmniejszy problem jest z drewnianymi płytkami – łączy się je jak puzle. Na posadzkę trzeba wcześniej położyć podkład z tworzywa sztucznego.
  • Drewnianą posadzkę układa się na legarach. Płyta balkonu musi mieć przynajmniej 3% spadku by spływała woda. Na posadzce rozkładamy papę chroniącą drewno przed wilgocią a następnie legary. Pod legary układamy co 40 cm kliny by wypoziomować podłogę (wyłożona podłoga z desek nie powinna mieć spadku) lub dodatkowo jeszcze drewniane podkładki gdy chcemy by podłoga była wyżej. Podkładki to ucięte kawałki legarów. Podkładki przyklejamy do legarów klejem poliuretanowym. Gdy mamy już wypoziomowane legary rozpoczynamy układanie desek. Między deskami powinno być kilka milimetrów odstępu by woda mogła swobodnie przepływać. Deski mocujemy przy pomocy wkrętów lub elastycznego kleju poliuretanowego.
Jak pielęgnować podłogę z desek? Jak dbać o deski na balkonie?
  • Po ułożeniu desek musimy je dokładnie umyć. Po wyschnięciu desek pokrywamy je olejem. Olejenie desek jest konieczne w przypadku drewna krajowego. Drewno egzotyczne oleimy jeśli chcemy zachować jego kolor, drewno egzotyczne nieimpregnowane nie niszczeje ale pokrywa się patyną (przybiera srebrnoszary kolor). Drewniane tarasy wymagają olejenia przynajmniej raz w roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *