Bajki do słuchania.

Bajki – kto z nas nie maił z nimi styczności, chyba każdy kojarzy bajkę o czerwonym kapturku, kopciuszku, kocie w butach. Czy dziś bajki są tak samo postrzegane przez dzieci jak dawniej. jakie są zalety czytania bajek, co może zachęcić Twoje dziecko do zapoznania się z nimi?

W dzisiejszych czasach, przy szeregu dostępnych mediów i okalającej nas wirtualizacji życia coraz mniej jest osób czytających książki – czy też w ogóle tekst drukowany. To samo dzieje się z bajkami, jeszcze 15 lat temu, gdy smartphony, tablety i telewizory z Internetem nie były tak popularne częściej sięgaliśmy po teks pisany. W tym i dzieci częściej zaglądały do bajek w formach książkowych. Czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu, ludzie stają się coraz wygodniejsi. Nie ma szansy na to żeby wróciły się czasy gdy sięgamy tak często po książkę. Warto natomiast to robić dla dzieci, poczytać im wieczorem, przed zaśnięciem, zachęcić do zapoznania się z tradycyjnymi opowiadaniami, przezwyciężyć przyzwyczajenie dzieci do wpatrywania się w serwisy video.

Sposobem pozwalającym na oderwanie dziecka od ekranu smartphona są bajki do słuchania. Jeśli nie mamy czasu na czytanie lub nie mamy możliwości – na przykład prowadząc samochód – to audiobajki są idealnym sposobem na zdrowe i pożyteczne zajęcie dla dziecka.

Osobiście mając dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym jadąc samochodem puszczam im bajki przez radio. Jest to dobra metoda na nudę w podróży, nie tylko zastępuje ekran smarphona czy tabletu ale też jest chyba najlepszą rozrywką w czasie jazdy dla dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną. Poza tym słuchanie bajek w jakiejkolwiek formie przyczynia się do urozmaicenia słownictwa naszych maluchów, nauki reakcji emocjonalnych, relaksu.

Bardzo silnym argumentem, za słuchaniem właśnie bajek, jest rozwijanie wyobraźni – kiedy ta może się mocno rozwijać – czyli w okresie dziecięcym. Dziecku oglądając treści video nigdy nie wyćwiczy własnej, twórczej wyobraźni. Oglądając bajkę nie będzie sobie wyobrażało jak wygląda bohater, w jakim otoczeniu się porusza, bo to wszystko ma przedstawione na gotowo w postaci animacji wymyślonej przez innych, tych którzy jeszcze wyobraźnię mają. Nie pozbawiaj dziecka możliwości rozwoju jego błyskotliwości, rezolutności i pomysłowości.

Takie bajki, tradycyjne – jak bajka o czerwonym kapturku oraz nowsze, których nawet Ty nie słyszałeś możesz znaleźć na stronie kubus.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *