5 najważniejszych zasad diety odchudzającej – o czym trzeba pamiętać?

Zamierzasz przejść na dietę odchudzającą i zastanawiasz się nad tym, jak ją rozpocząć? Zobacz 5 głównych zasad każdej diety, która przeznaczona jest do redukcji kalorii!

  • 1. Ujemny bilans kalorii

Stworzenie deficytu kalorii ma kluczowe znaczenie dla utraty wagi. Wobec tego należy spożywać mniej kalorii niż spala ciało, aby doprowadzić w ten sposób do utraty tłuszczu.

W tym celu oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i staraj się stworzyć umiarkowany deficyt kalorii, zazwyczaj około 500-750 kalorii dziennie. Można to osiągnąć także poprzez połączenie zmniejszenia spożycia kalorii i zwiększenia aktywności fizycznej.

  • 2. Odpowiednia równowaga składników odżywczych

W trakcie diety odchudzającej skoncentruj się na produktach bogatych w składniki odżywcze, a jednocześnie mają stosunkowo niską kaloryczność. 

Włącz do swojej diety różnorodne owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, białka i zdrowe tłuszcze. Te pokarmy dostarczą niezbędnych witamin i minerałów oraz wspomogą ogólny stan zdrowia.

Aby przygotowywanie potraw spełniających takie wymagania stało się jeszcze prostsze, możesz zdecydować się na catering dietetyczny Zabrze jest jednym z wielu miast na Śląsku, gdzie obecnie można skorzystać z takiego właśnie cateringu z dostawą do domu.

  • 3. Kontroluj wielkość porcji

W trakcie odchudzania uważaj na wielkość porcji, aby uniknąć przejadania się. Nawet zdrowa żywność może przyczynić się do przybierania na wadze, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. 

Używaj wag do żywności i miarek, aby dobrać odpowiednie porcje dla siebie. Zwracaj także uwagę na wysyłane przez organizm informacje o poziomie głodu i sytości.

  • 4. Konsekwencja jest kluczowa

Konsekwencja jest kluczem do osiągnięcia i utrzymania wymarzonej wagi, dlatego też nawet wtedy, gdy dieta będzie odpowiednia, ale nie będzie przestrzegana przez długi czas, trudno będzie uzyskać optymalne efekty.

Unikaj nadmiernie restrykcyjnych diet, które są trudne do utrzymania. Zamiast tego skup się na budowaniu zdrowych nawyków i wprowadzaniu stopniowych, trwałych zmian w swoich wzorcach żywieniowych i stylu życia.

  • 5. Skontaktuj się z dietetykiem

Stworzenie samodzielnej diety odchudzającej może być bardzo trudne, jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem może być skontaktowanie się z dietetykiem, który ma nie tylko szeroką wiedzę, ale również praktykę odnoszącą się do tworzenia odchudzających programów dietetycznych.

Aktualnie z usług dietetyków można skorzystać również za pośrednictwem internetu albo też w firmach cateringowych oferujących catering dietetyczny dla swoich klientów.