Jak zrobić swojską kiełbasę. Przepis na domową kiełbasę.

Sprawdzony i łatwy przepis na swojską kiełbasę. Skosztuj własnoręcznie zrobionej kiełbasy, już nie będziesz chciał tej ze sklepu.

Składniki na kiełbasę domowej roboty:

  • mięso: karkówka, łopatka, szynka, wołowina, boczek (najlepiej po trochę z każdego)
  • jelita wieprzowe
  • jajka (1 jajko na 1 kg mięsa)
  • czosnek (główka czosnku na 5 kg mięsa)
  • przyprawy: sól, pieprz naturalny, pieprz ziołowy, majeranek, papryka słodka, gałka muszkatałowa
  • woda źródlana niegazowana

Narzędzia i inne: 

  • maszynka do mielenia mięsa z końcówką do nakładana mięsa do jelit (coś jak lejek)
  • sznurek

 

Wykonanie kiełbasy:

 

Mięso mielimy razem z obranym czosnkiem i dodajemy przyprawy. Przyprawiamy w taki sam sposób jak na kotlety mielone ale oczywiście dajemy przypraw proporcjonalnie więcej.

Jeśli boisz się przesadzić z przyprawami, daj mniej przypraw i usmaż z mięsa małego kotleta. Dzięki temu wiadomo czy czegoś jeszcze trzeba dodać. Jeśli mięso już przyprawione dodajemy jajka  i wodę (ok. 1 szklanka na 1 kg mięsa). Dokładnie mieszamy ale nie ugniatamy mięsa by nie powstał nam pasztet tylko kiełbasa.

Jelita myjemy i nawijamy na lejek od maszynki do mięsa. Najlepiej sprawdza się maszynka ręczna, gdyż można w niej dokładniej kontrolować wypływ mięsa. Końcówkę jelita zakręcamy lub związujemy sznurkiem. Nakładamy mięso do maszynki i kręcimy. Mięso dość ściśle nakładamy do jelita.

Po uzyskaniu odpowiedniej długości kiełbaski związujemy ją sznurkiem, robimy odstęp i znowu zawiązujemy sznurek jako początek następnej kiełbasy. Gdy skończy się jedno jelito, nakładamy kolejne, aż do wyczerpania się mięsa.

Gotową kiełbasę wg gustu wędzimy,gotujemy, smażymy, pieczemy lub mrozimy w celu jej dłuższego przechowywania.

Biała kiełbasa idealnie nadaje się do żurku lub barszczu białego. Po zamrożeniu można ją przechowywać do pół roku.

Uwagi:

Do mięsa mielonego można dodać peklosól (w proporcji 2 dkg na 1 kg mięsa) ale nie widzę takiej konieczności. Sól peklowa jest konserwantem i daje ładny kolor mięsa ale nie warto się nią truć

Chude mięso jak np. szynka przepuszczamy przez grube sito a mięso bardziej tłuste lub żylaste – przez sito z drobnymi oczkami. Mięso tłuste będzie stanowiło spoiwo.

By mięso się nie rozpadało należy dodać wołowiny (nada kleistości)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *