Jak zrobić kapustę kiszoną – przepis na kapustę kiszoną

Kapusta kiszona jest źródłem wielu witamin, w tym witaminy C, A i B1 a przy tym jest pyszna. Warto więc zrobić kilka słoików na zimę. Poniżej podaję przepis, jak zrobić kapustę kiszoną domowym sposobem.

Potrzebne składniki:

  • Kapusta
  • sól
  • marchew

 

KISZENIE KAPUSTY KROK PO KROKU

  1. Do kiszenia kapusty najlepiej nadają się późne odmiany o dużych i zwartych główkach. Kapustę ścinamy i na 2 – 3 dni pozostawiamy w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.
  2. Kapustę oczyszczamy zdejmując uszkodzone i mocno zabrudzone liście
  3. Szatkujemy. Najlepsze to tego są specjalne szatkownice ale kapustę można także pociąć ręcznie. W tym celu przekrawamy główkę kapusty na pół, połówkę kładziemy na desce do krojenia i kroimy w jak najcieńsze plastry. Muszą nam powstać cienkie paseczki
  4. Jakie naczynie do kiszenia?  Najlepszym pojemnikiem do kiszenia jest drewniana beczka (z drewna liściastego a nie iglastego!). Gdy taką nie dysponujemy, możemy kisić w kamiennych garnkach lub dużych słojach. W ostateczności możemy zdecydować się na pojemniki plastikowe. Nie kisi się kapusty w naczyniach metalowych. Naczynia, w których będziemy kisić kapustę muszą być czyste i wyparzone.
  5. Do naczynia wsypujemy trochę kapusty i przesypujemy solą, tartą marchwią i ewentualnie kminkiem (nie każdy lubi kminek). Jakie proporcje? Na 1 kg kapusty dajemy ok. 1,5 łyżki soli i jedną startą marchew. Sól jest konieczna bo to dzięki niej kapusta puszcza sok i się kisi a nie gnije.
  6. Ubijamy wszystko tłuczkiem dość mocno, aż kapusta puści sok
  7. Kładziemy kolejną warstwę – kapusta, sól, marchew i znowu ubijamy
  8. Gdy wrzucimy wszystkie składniki kapustę przyciskamy drewnianą deseczką i obciążamy kamieniem lub garnkiem wypełnionym wodą. Kapusta powinna być całkowicie zanurzona w solance. Pojemnik przykrywamy ściereczką by się nie kurzyło do środka.
  9. Pojemnik z kapustą przez pierwszy dzień może stać w ciepłym pomieszczeniu. Potem należy go przenieść w temperaturę ok. 15 st C.
  10. Codziennie należy sprawdzać stan kapusty i ubijać całość by pozbyć się powietrza.
  11. Gdy kapusta sfermentuje możemy ją przełożyć do mniejszych pojemników lub słoików. Przechowywać w temperaturze do 10 st C

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *