Jak wyprać dywan? Czym prać dywan, wykładzinę, tapicerkę? Czyszczenie dywanu.Odkurzanie dywanu czasem nie wystarcza, dlatego przynajmniej raz w roku należy dywan wyprać. Im dłuższe włosie (np. dywan typu shaggy) w dywanie tym więcej w nim może być bakterii, roztoczy i grzybów. Szczególną uwagę na czystość dywanu należy zwrócić mając w domu raczkujące dziecko.

Przed rozpoczęciem prania dywanu należy zestawić z niego wszystkie meble i go odkurzyć.

Jak prać dywan? Sposób na plamy na dywanie.

Gdy na dywanie pojawi się plama należy jak najszybciej ją usunąć nie czekając aż wyschnie. Sucha plama jest trudna do wywabienia. Na mokrą plamę na dywanie sypiemy sporą ilość soli i zostawiamy na kilka godzin. Potem odkurzamy to miejsce. Jeśli plama nadal jest widoczna musimy sięgnąć po detergent. Zanim przystąpimy do czyśzczenia należy sprawdzić czy wybrany środek nie odbarwii dywanu. W tymm celu nakładamy niewielką ilość środka na mało widoczne miejsca np. w miejscu, gdzie zwykle stoją meble i  pozostawiamy na około 3 godziny. Gdy dywan nie odbarwii się można rozpocząć jego czyszczenie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeślli dywan odbarwi się można dodać do detergentu trochę octu lub kwasku cytrynowego i ponowić próbę na odbarwianie. Stare, suche plamy można spróbować delikatnie zeskorobać a potem dopiero zastosować środek czyszczący. Plamy na dywanie czyścimy zaczynająć od jej brzegów ku środkowi. Nie można plamy rozcierać – tarcie rozniesie zanieczyszczenie na cały dywan i może uszkodzić włosie.

Czym prać dywan?


Do czyszczenia dywanów użyć można preparaty w postaci piany, w płynie lub w sprayu. Preparat dobieramy do rodzaju dywanu. Dywan wełniany czyścić możemy środkiem w płynie, gdyż wełna nie przepuszcza wody w takim stopniu jak materiały syntetyczne. Dywany syntetyczne lepiej czyścić środkami w postaci suchej piany lub sprayu, gdyż takich dywanów nie można przemoczyć. Ręcznie tkanych dywanów nie powinno się czyścić środkami na bazie chloru – lepiej oddać taki dywan do pralni. Jeśli mamy dywan shaggy, powinniśmy stosować środki czyszczące, których nie trzeba wcierać. Odpowiednim środkiem będzie tu detergent w sprayu.

Najprostszym sposobem wyczyszczenia dywanu jest czyszczenie za pomocą odkurzacza piorącego. Trzeba wówczas pamiętać by stosować preparaty do maszynowego czyszczenia dywanów i wykładzin. Dość proste jest czyszczenie dywanu środkiem w sprayu – spryskujemy plamę, czekamy aż wyschnie i odkurzamy dywan. Bez względu na to czym czyścimy dywan środek czyszczący powinien być nietoksyczny, nie powinien pozostawiać śladów i powinien mieć ładny zapach.

Po zakończonym praniu dywanu czy wykładziny należy ją ponownie odkurzyć, by wciągnąć pozostały bród i pianę, oraz by podnieść włosie.

Jak prać tapicerkę samochodową?

Plamy z tapicerki w samochodzie usuwamy tak jak z dywanu i tymi samymi środkami. Nie powinno się czyścić tapicerki zimą, bo wówczas tapicerką jest długo mokra a mokra powierzczhnia łatwiej łapie zabrudzenia. Czyszcząc w samochodzie siedzenia nie czyścimy tylko plam, należy wyprać całe siedzenie by miejsce po praniu nie odznaczało się od miejsc nieczysszczonych. Pranie tapicerki samochodowej można powierzyć firmie czyszczącej. Cena usługi nie jest wysoka – średnio za wyczyszczenie całej tapicerki zapłacimy około 100 zł, pranie jednego siedzenia to koszt ok. 20 zł.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone