Jaki inhalator wybrać? Inhalator Sanitas Lidl.Zastanawiasz się jaki inhalator jest najlepszy? Jaki inhalator wybrać? Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie do czego inhalator będzie Ci służył. Na rynku wśród inhalatorów stacjonarnych są dostępne dwa główne typy inhalatorów – inhalatory pneumatyczne oraz ultradźwiękowe.

Wspomniałem o inhalatorach stacjonarnych – istnieją także wersje mobilne inhalatorów z którymi każdy z nas miał do czynienia – no przynajmniej je widział. Inhalatory kieszonkowe mogą występować w wersji ciśnieniowej – płyn w inhalatorze umieszczony jest pod ciśnieniem – poprzez naciśnięcie „spustu” uwalniana jest dawka do inhalacji. Dostępne są także inhalatory proszkowe, które nie wymagają naciskania skoordynowanego z wdechem – to sam wdech uwalnia dawkę leku. Jednak tutaj zajmujemy się inhalatorami stacjonarnymi więc do rzeczy.

Inhalatory stacjonarne ciśnieniowe czy też pneumatyczne, jak kto woli, to urządzenia bardziej uniwersalne od swoich ultradźwiękowych odpowiedników. Inhalator pneumatyczny składa się z bazy która jest zwykłą sprężarką elektryczną – im większe ciśnienie (bary, atm.) potrafi wytworzyć sprężarka, tym droższy inhalator i lepszy oczywiście. Oprócz możliwości wytwarzania określonego ciśnienia sprężarki w inhalatorach pneumatycznych charakteryzują się także długością bezprzerwowej pracy oraz skalą emitowanego hałasu. Dobrze jeśli inhalatory ciśnieniowe – a konkretnie sprężarki mają regulację mocy – dzięki niej regulujemy szybkość podawania leku oraz jego rozdrobnienie. Inhalator pneumatyczny (ciśnieniowy) wymaga do rozpylania leku dodatkowej końcówki zwanej nebulizatorem – właściewie niebulizator spełnia większość funkcji inhalacyjnych w tymm urządzeniu. Po zakupie inhalatora ciśnieniowego zauważysz, że podłączając nebulizator (znajdujący się na końcu przewodu doprowadzającego ciśnienie od sprężarki) nawet do pompki do roweru możesz uzyskać mgłę inhalacyjną.

Nebulizatory są cały czas rozwijane i na rynku dostępne są już wersje do inhalacji standardowej, inhalacji (a właściwie przepłukiwania) zatok – wytwarzane są w takim nebulizatorze duże cząsteczki wnikające jedynie w górne drogi oddechowe i zatoki, nebulizatory ze specjalnymi zaworami – mające za zadanie okresowe odcinanie dozowania leku (w celu jego oszczędności – niektóre leki są bardzo drogie – lek nie trafia do rozpylacza w momencie wydechu powietrza). Ze standardowymi inhalatorami otrzymamy oczywiście jedynie standardowy nebulizator – za bardziej zaawansowane wersje należy dodatkowo zapłacić.

Wadą inhalatorów ciśnieniowych jest ich skłonność do obniżania temperatury leku wlanego do nebulizatora poprzez jego rozpylanie ciśnieniowe. Niektóre inhalatory pneumatyczne mają wbudowany termostat lub podgrzewacz na nebulizatorze do niwelowania tej niepożądanej cechy.

Za nebulizatorem zakładana jest jeszcze odpowiednia do wieku inhalowanego osobnika maska inhalacyjna – kosztująca ok. 10 zł i dostępna w niemalże każdej aptece.

Inhalatory ciśnieniowe – pneumatyczne nadają się niemalże do każdej kuracji – polecane są do dozowania antybiotyków, glikokortykosteroidów, leków na astmę – kromonów, leków mukolitycznych – rozrzedzających wydzielinę nie ma też przeszkód aby inhalować się za pomocą takiego inhalatora samą NaCl czyli chlorkiem sodu a racze jego 0,9% roztworem w wodzie tj.  solą fizjologiczną.

Inną grupę inhalatorów stanowią urządzenia ultradźwiękowe – są to inhalatory o mniejszym spektrum zastosowań i wykorzystywane są do inhalacji lekami mukolitycznymi oraz solą fizjologiczną. Dodatkowo tego typu inhalatorów nie wykorzystamy do inhalacji noworodków i małych dzieci.


Inhalatory ultradźwiękowe są w stanie rozbić roztwór na mniejsze cząsteczki niż inhalatory ciśnieniowe, dodatkowo są urządzeniami cichymi i nie wymagają dodatkowego nebulizatora – tak jak ma to miejsce w inhalatorach pneumatycznych – na końcu przewodu znajduje się jedynie maska do inhalacji. Poprzez rozbijanie roztworu leku na cząsteczki w głównej komorze inhalatora, za pomocą dźwięków o wysokiej częstotliwości, nie doświadczymy niekorzystnego efektu obniżania temperatury roztworu leczniczego.

Inhalator nad którego zakupem warto się zastanowić zadając pytanie jaki inhalator kupić jest produkt firmy Sanitas – a właściwie jest to produkt przygotowany na zlecenie sieci dyskontów Lidl. Inhalator Sanitas Lidl jest produktem ciśnieniowym – pneumatycznym i cechuje się opisywanymi wyżej wadami i zaletami dla tego rodzaju urządzeń.

Innym rodzajem inhalatorów jest sprzeawany także w lidlu mini inhalator Sanitas SIH 45 – na baterie nie posiadający sprężarki – a co za tym idzie nie posiadający takiej wydajności – jednak do zastosowań domowych sporadycznych wystarczy. Sprzedawany jest w Lidlu za 99 zł.

Mini inhalator sanitas SIH 45 – wystarczający do sporadycznego stosowania – nie nadaje się do  stosowania przez osoby często wykorzystujące tego typu sprzęt.

 

Inhalator Sanitas Lidl

Inhalator Sanitas – widok z przodu (wyposażony jedynie we włącznik – brak jest wyboru szybkości inhalacji)

 

Z inhalatorem otrzymujemy nebulizator, 2 maski, wężyk i zapasowe filtry powietrza.

 

Widok na tabliczkę znamionową.

Inhalator Sanitas Lidl zdolny jest do wytworzenia ciśnienia 0,9 bara – jest to maksymalne ciśnienie robocze – proszę uważać na oferty innych inhalatorów, gdyż często podawane jest maksymalne ciśnienie możliwe do uzyskania przez sprężarkę bez założonego nebulizatora  (np. 1,5 lub 2,5 bara)- powyższe ciśnienie 0,9 bara podawane przez Sanitas jest ciśnieniem roboczym z założonym nebulizatorem (ono zawsze będzie niższe niż maksymalne możliwe sprężarki). Cząstki 1-15 mikrometra. Aparat do inhalacji Sanitas Lidl nie posiada niestety regulacji mocy sprężania powietrza.

Należy pamiętać, że w części aptek można po prostu wypożyczyć inhalator do domu – kupując jedynie maskę do inhalacji. Cena wypożyczenia takiego aparatu powinna wynosić ok. 1 z ł dziennie.

Niektóre choroby wymagają leczenia aparatem inhalacyjnym – np. mukowiscydoza – i w ich przypadkach mają Państwo możliwość refundacji ceny nabycia inhalatora przez NFZ a także PCPR – PFRON (w przypadku niepełnosprawności – wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub grupa inwalidzka i niskich przychodów na członka rodziny). dofinansowania te można oczywiście łączyć – nie mogą natomiast przekroczyć ceny samego inhalatora.

Zaawansowane inhalatory do przepłukiwania zatok a także ze specjalnymi zaworkami w nebulizatorach – oszczędzające drogie leki znajdziesz w ofertach internetowych.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone.