Jak jeździć na nartach. Nauka jazdy na nartach carvingowych.

Jazda na nartach to bardzo przyjemny sport a w czasie ferii nawet w jeden weekend możesz się nauczyć jeździć na nartach. Jak jeździć na nartach? Przeczytaj poniższe porady – nauka jazdy na nartach.

Do nauki jazdy na nartach konieczny jest odpowiedni sprzęt. Potrzebujesz narty odpowiedniej długości (nie mogą być zbyt długie), buty na narty oraz kijki. Jaka powinna być długość nart? Tradycyjne narty dobiera się do wzrostu – mężczyźni: wzrost+ 20 cm, kobiety: wzrost+10 cm. Narty carvingowe różnią się od tradycyjnych tym, że w miejscu, gdzie jest stopa mają wcięcie i generalnie deska jest krótsza o ok. 10 cm. Narty dla dzieci powinny być równe wzrostowi dziecka lub 10 cm krótsze. Na zapięciach nart przy butach ustawiamy obciążenie nart czyli naszą wagę ciała. Dzięki temu w razie kraksy na nartach narty odczepią się od butów i zmniejsza się ryzyko złamań nóg. Nie można ustawić zbyt niskiej wagi gdyż narty odczepią się w trakcie normalnej jazdy. Buty  do jazdy na nartach powinny być dobrze dopasowane, sztywne i nieprzemakalne. Wysoka i miękko wyściełana cholewka zabezpiecza kostki przed urazem. Na głowę koniecznie załóż kask. Kijki nie są konieczne przy nauce jazdy na nartach. Z doświadczenie wiem, że bardziej przeszkadzają niż pomagają. Ubiór na narty powinien być ciepły, wygodny, nieprzemakalny i nieprzewiewny.

Gdzie uczyć się jazdy na nartach? Wybór miejsca ma bardzo duże znaczenie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze -wybieraj łagodne stoki lub wręcz tereny lekko pochyłe, na których nie ma wielu narciarzy. Wielkim plusem jest jeśli na stoku jest wyciąg, dzięki temu nie musisz w tych wielkich, niewygodnych butach wchodzić na stok na piechotę.

Jak jeździć na nartach? Nauka jazdy na nartach:

Załóż narty na prostym terenie. Nogi ustaw blisko siebie a narty skieruj na wprost, równolegle. Teraz rozstaw nogi szeroko tak by przód nart tworzył kąt ostry (narty nie mogą na siebie nachodzić), tylna część nart musi być od siebie mocno oddalona. Powróć do postawy poprzedniej i ponownie rozstaw nogi tworząc nartami kąt ostry. Powtórz kilka razy. Pierwsza pozycja, gdy narty ustawione są równolegle to pozycja do szybkiego zjazdu. Druga pozycja służy do zjazdu wolnego i do hamowania – im mocniej w czasie jazdy będziesz naciskać na piętę, tym wolniej będziesz jechać.

Przenieś się na pochyły teren i wypróbuj w czasie zjazdu zmieniać poprzednie dwie pozycje. W czasie jazdy nie pochylaj się do przodu, wyprostuj się a odpowiednio przenosząc ciężar ciała na przód czy na tył nart sterujesz prędkością jazdy.

Innym sposobem hamowania na nartach jest skierowanie nart w poprzek stoku. Nie rób tak jednak, gdy jedziesz szybko. Pamiętaj także o przeniesieniu ciężaru ciała bardziej do tyłu by nie upaść do przodu.

Innym sposobem zjazdu jest zjazd w poprzek stoku czyli z jednego boku do drugiego i tak powoli w dół. Narty ustawiamy do siebie a nogi blisko siebie. Jedziemy w poprzek stoku, a gdy zbliżamy się do krańca przenosimy ciężar ciała w drugą stronę i kierujemy obie nogi jednocześnie w przeciwnym kierunku (do drugiego boku stoku). Taki zjazd wydłuża przyjemność zjazdu.

Jeśli opanujesz obie techniki zjazdu a przede wszystkim technikę hamowania, to możesz wybrać się na większy stok by cieszyć się przyjemnością jazdy na nartach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *