Jak zachować świeżość pieczywa? Przechowywanie pieczywa.

Jak przechowywać chleb, bułki i inne pieczywo? W jaki sposób zachować świeżość wyrobów piekarniczych? To pytania na które odpowiedź powinnaś (powinieneś)  poznać gdy prowadzisz gospodarstwo domowe. Często zdarza się nam nie wykorzystywać całego np. bochenka chleba w ciągu 24 godzin (po których chleb i inne pieczywo traci swój świeży smak) lub kupić bułek na wyrost przed jakimś np. świętem albo z okazji ich niższej ceny (promocji).

W przypadku zużywania chleba na bieżąco można go przechowywać w opakowaniu w którym został zakupiony, pieczywo pozostawione bez zamknięcia szybko wysycha. Należy zwrócić uwagę, aby niezbyt długo przechowywać pieczywo w worku foliowym – rozwija się wtedy na nim pleśń, która w początkowej fazie wzrostu jest po prostu niewidoczna lub mylona często z mąką pozostawioną przez piekarza na pieczywie. Aby chleb czy inne pieczywo nie wysychało zbyt szybko i jednocześnie miało tyle dostępu do powietrza aby jego parowanie nie powodowało pleśnienia należy przechowywać go w relatywnie małym zamykanym pojemniku – nie bez przyczyny istnieją w tym celu pojemniki zwane chlebakami.

Jeśli zamierzamy natomiast przetrzymać pieczywo przez dłuższy czas lub jeden bochenek chleba to za dużo dla naszego gospodarstwa i wiele chleba się po prostu marnuje – pleśnieje lub wysycha – to dobrym pomysłem jest mrożenie pieczywa z zamrażarce. Z bułkami nie ma problemu – mrozimy je w woreczkach foliowych, możemy wyjmować po 1 sztuce z zamrażarki natomiast chleb najwygodniej jest zamrozić już pokrojony – możemy wtedy z zamorzonego bochenka oderwać odpowiednią ilość kromek – taką, która nam w danej chwili jest potrzebna. Jeśli mamy chleb nie krojony to można mrozić go, krojąc najpierw na mniejsze partie – zapobiegnie to później przymusowi rozmrażania całego bochenka na raz.

Pamiętajmy, aby pieczywo przed mrożeniem było już wystudzone – ciepłe ma jeszcze w sobie zbyt wiele nieodparowanej wody. Każde pieczywo do mrożenia pakujemy w woreczek foliowy lub jednorazową reklamówkę po to aby nie uciekło z niego zbyt wiele wody i nie wyschło już w zamrażarce, której zasada działania polega przecież na zabieraniu wilgoci (szczególnie dotkliwie można odczuć to w przypadku technologii „no frost”).

Pieczywo w zamrażarce przechowujemy do 3 miesięcy. Takie ograniczenia długości przechowywania w zamrażarkach dotyczą wszystkich produktów żywnościowych – oczywiście okresy przechowywania są różne. Po wyjęciu pieczywa z zamrażarki najlepiej odłożyć je jeszcze w woreczku na działanie temperatury pokojowej aby powoli odmarzło – jeśli komuś się spieszy to może skorzystać z mikrofalówki, tostera lub piekarnika – jednak te urządzenia powodują większe i szybsze odparowanie wody z pieczywa, co powoduje jego większą suchość i przymus spożycia zaraz po odmarznięciu. Chleb czy inne pieczywo odmarzające w temperaturze pokojowej w woreczku zachowuje swoją wilgotność sprzed procesu zamrożenia.

Jasny chleb po odmrożeniu smakuje niemalże jak sprzed tego procesu, natomiast chleb kruchy – np. razowy potrafi się szybciej wykruszać i tracić swoją pierwotną konsystencję. Mrożenie chleba przyczyni się z pewnością do oszczędności tego specjału w Państwa gospodarstwach domowych a co za tym idzie oszczędności pieniędzy wydanych na świeże pieczywo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *