Odpowietrzanie kaloryfera. Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy, aluminiowy, kanałowy?Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy, kanałowy czy grzejnik łazienkowy (drabinkowy)? Zasada postępowania w każdym typie kaloryferów jest praktycznie taka sama. O tym poniżej.

Dlaczego kaloryfer słabo grzeje? Bo w grzejniku nazbierało się powietrze, które nie dopuszcza ciepłej wody do kaloryfera i które poprzez odpowietrzanie grzejników usuwamy. W kaloryferze powinna znajdować się tylko woda. W okresie letnim woda z kaloryferów jest spuszczana a przy ponownym napełnianiu ich wodą wpompowane do kaloryferów jest także powietrze. Odpowietrzanie kaloryferów należy więc przeprowadzać po każdym spuszczaniu i ponownym napełnianiu wodą, przynajmniej raz w roku.


Zawsze przed przystąpieniem do odpowietrzania grzejników należy zakręcić ogrzewanie czyli zakręcić dopływ wody do grzejnika. W grzejnikach aluminiowych i kanałowych pod odpowietrznik podstawiamy naczynie. Odpowietrznik znajduje się z boku w górnej części grzejnika i wygląda jak duża śruba. Specjalnym kluczykiem lub wkrętakiem przekręcamy odpowietrznik. Z kaloryfera prócz powietrza ucieknie trochę wody i po to właśnie jest nam podłożone pod kaloryfer naczynie. Gdy uchodzi tylko woda, zakręcamy zawór odpowietrznika.

Zawór odpowietrznika kaloryfera.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy (drabinkowy)? Różnica między tym grzejnikiem a opisanym poprzednio jest taka, że w grzejniku drabinkowym odpowietrznik zamontowany jest na górze i nie ma możliwości podstawienia naczynia na wodę. Tutaj musi wystarczyć nam szmatka lub ręcznik. Często także przy kaloryferach łazienkowych potrzebny do odpowietrzania jest specjalny kluczyk.

Przy nowych typach kaloryferów (czyli nie przy starych żeberkowych) najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie automatycznego odpowietrznika, który dostępny jest w sklepach z instalacjami grzewczymi w cenie ok 15 zł.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone