Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Jak zlikwidować grzyba na ścianie.

Mokra, chłodna aura, która w Polsce ostatnimi czasy króluje, przyczynia się do powstawania w naszych mieszkaniach grzyba, głównie na ścianach, suficie, we wnękach okiennych i w rogach pokoi. Jeśli zauważymy takiego niepożądanego gościa (niczym teściowa) w naszym domu to pierwszą naszą reakcją będzie zadanie sobie pytania jak pozbyć się grzyba, jaki jest sposób na grzyba?

Grzyb w domu wychodzi ze ścian w postaci czarnych plamek – to początkowa faza jego narastania, później obszar jaki zajmuje na ścianie jest coraz większy, plamki przeradzają się w połacie, grzyb zaczyna wypuszczać do mikroklimatu domostwa szkodliwe  dla naszego zdrowia substancje. Jeśli zauważymy obecność grzyba na ścianie to nie zwlekajmy z pozbyciem się go z naszej siedziby.

Aby skutecznie walczyć z grzybem należy poznać przyczyny jego występowania, które to możemy zminimalizować lub zlikwidować całkowicie. Najczęściej grzyb w domu powstaje na skutek wilgoci, może to być też wilgoć lokalna (na kawałku ściany bądź jedynie w rogu). Wilgoć może brać się z braku odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu, ale najczęściej chyba – gdy grzyb pojawia się lokalnie – powodem jest przemarzanie ściany. Wyobraźcie sobie państwo wyjętą z lodówki butelkę oranżady – na jej ściankach skondensuje się natychmiast para wodna zawarta w powietrzu – tak samo dzieje się ze ścianą, która przemarza – tzn temperatura zewnętrzna w łatwy sposób „przechodzi” przez całą grubość ściany i „wychodzi” wewnątrz pomieszczenia. Przemarzająca ściana w dotyku jest zawsze zimna.

Na przemarzającą ścianę, na której zaobserwowaliśmy grzyba, skuteczną metodą jest ocieplenie budynku z zewnątrz – od wewnątrz nie powinno się ocieplać gdyż ściana dalej przemarza i niszczona jest przez grzyb, który jedynie odgrodzony jest wtedy od nas np. regipsem i kawałkiem styropianu. Ściany zawsze ocieplamy od zewnątrz gdyż jego celem jest zapobieganie przemarzania ściany. W przypadku przemarzających ścian wietrzenie pomieszczenie i mocniejsze jego dogrzewanie niewiele nam dadzą – chyba że nawiew ciepłego powietrza będzie skierowany bezpośrednio na tę ścianę (lub zawieszony tam zostanie kaloryfer). W przypadku przemarzania ściany niekiedy nie wystarczą doraźne zabiegi usuwające grzyba i oprócz ocieplenia jej niektórzy zbijają także tynk i używają odpowiednich środków chemicznych wewnątrz ściany.

Jeśli grzyb pojawia się na ścianie nie przemarzającej to prawdopodobnie nasze pomieszczenie jest źle wentylowane, prawdopodobnie mamy plastykowe okna, które są dużo szczelniejsze od drewnianych – nie „oddychają”. Metodą na likwidację warunków rozrostu dla grzyba w domu w tym przypadku jest częste wietrzenie pomieszczeń, zamontowanie kratki wentylacyjnej w ścianie (wymaga przewodu wentylacyjnego), rozszczelnianie okien (tzn. lekkie ich uchylanie na ok. 2 – 5 mm – takie niedomknięcie) lub zamontowanie w oknie wlotów wentylacyjnych, które niekiedy sterowane są automatycznie, wyposażone w higrometr (wilgotnościomierz) otwierający i zamykający wlot powietrza z zewnątrz w przypadku wykrycia zbyt dużej wilgotności.

Z działań doraźnych, po zauważeniu grzyba na ścianie, czy gdziekolwiek indziej, powinniśmy wyczyścić ścianę specjalnym środkiem grzybobójczym (najczęściej na bazie chloru – wybielacze i płyny do mycia toalet także mają go w składzie), które niekiedy zapobiegają nawrotom grzyba w danym miejscu. Nie powinniśmy łączyć dwóch środków na bazie chloru jednocześnie – to ostrzeżenie znajdziecie Państwo na każdym opakowaniu środka chlorowego – gdyż może to uwolnić chlor w postaci gazu, który jest niebezpieczny dla naszego układu oddechowego.

Wybór środków chemicznych do walki z grzybem jest bardzo duży, szereg z tej oferty znajdziesz w marketach budowlanych, sklepach sanitarnych oraz w sklepach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *