Jaką maszynę do szycia wybrać? Maszyna do szycia z owerlokiem SilverCrest LIDL.

Choć w obecnych czasach usługi specjalizują się dość mocno (nie tak jak w USA ale zawsze) i do łask powróciły także stanowiska krawieckie w miastach to niemałej liczbie osób (raczej kobiet) marzy się maszyna do szycia – taka aby spróbować swoich sił w samodzielnym szyciu. Niektórzy oczywiście kupują maszynę z powodu uszkodzenia starej i Ci będą najbardziej zaskoczeni nowymi funkcjami jakie często dodaje się do nowoczesnych maszyn do szycia.

Jeśli już wcześniej posiadałaś maszynę do szycia np. starego Łucznika to do nowej maszyny będziesz się musiała nieco douczyć i przyzwyczaić do układu pokręteł i przycisków, jednak podstawowa zasada działania jest oczywiście taka sama. Nowi użytkownicy maszyn do szycia muszą przeczytać instrukcję od deski do deski, aby zrozumieć jak działają i dlaczego trzeba w danym momencie użyć odpowiedniego pokrętła czy przycisku a kiedy nie można używać np. szycia za pomocą silnika – jedynie ręcznie – obracając koło zamachowe (przyszywanie guzików – w początkowej fazie przynajmniej). Tak na marginesie to najpopularniejsze niegdyś maszyny w Polsce – Łucznik (ich nazwa pochodzi od nazwy fabryki broni w Radomiu) są obecnie nadal sprzedawane – maszyny do szycia Łucznik nie mają jednak wiele wspólnego z dawną fabryką i są produktami importowanymi – proszę domyślić się skąd.

Jeśli Twój wybór maszyny do szycia polegać ma na znalezieniu produktu prostego, spełniającego wszystkie podstawowe funkcje i dodatkowo kilka ponadstandardowych to dobrą alternatywą dla całej gamy maszyn do szycia jest produkt sprzedawany w sklepie Lidl – maszyna do szycia z owerlokiem SilverCrest  (ponieważ Lidl nie napisał jaki to jest model w swojej ofercie, i okazuje się to dopiero w sklepie lub po zakupie – to ja to zrobię – ta maszyna to model SNM 33 A1, a konkretnie to jak nazwał to SilverCrest (Kompernass) w instrukcji obsługi to maszyna szwalnicza ramieniowa SNM 33 A1, SilverCrest produkuje także overlocki). Na podstawie opisu tej maszyny możesz wzorować się przy wyborze dowolnej innej – pytając o podobne funkcje. Maszyna do szycia z owerlokiem SilverCrest Lidl nie jest oczywiście produktem “górnopółkowym” – nie programuje się jej za pomocą komputera, nie ma także innych bajerów ale posiada już np. uproszczoną funkcję owerloka, która przydatna jest przy wykańczaniu brzegów głównie materiałów elastycznych, gdzie zwykły szew zygzakowy blokował by ich elastyczność. Overlock w maszynie do szycia SilverCrest jest jedynie dodatkiem szyjącym dwoma szpulami, prawdziwe overlocki (odrębna maszyna specjalna) szyją nawet przy pomocy pięciu szpul nici, obrzucając, zakładając i obcinając brzeg obszywanego materiału.

W materiale, przygotowanym przez sklep Lidl, traktującym o maszynie do szycia SilverCrest, można przeczytać  o wyposażeniu w urządzenie do nawijania nici – ja nie znalazłem takiego “przyrządu” natomiast funkcja jak najbardziej istnieje w tej maszynie – taką funkcję mają nawet stare maszyny, jeśli oczywiście chodzi o nawijanie nici na szpulki znajdujące się pod igłą (dla tych, którzy nie mieli wcześniej maszyny do szycia – funkcja szycia jest realizowana w takiej maszynie za pomocą przynajmniej dwóch odrębnych szpulek). W filmie reklamowym jako “wspaniałą rzecz” wymieniają szycie do przodu i do tyłu za pomocą specjalnej dźwigni – szczerze powiedziawszy, to nie widziałem jeszcze maszyny, która nie ma takiej możliwości – czy to realizowane za pomocą dźwigni czy przycisku to jednak zawsze jest i służy m.in. do wzmacniania końcówki ściegu. Ciekawym rozwiązaniem jest zintegrowana obcinarka do nitki  – jest to nożyk zamieszczony na tylnej części obudowy. Ciekawą funkcją jest szycie krytym ściegiem za pomocą dołączonej specjalnej stopki. Pomimo tego, że w materiałach promocyjnych sieci Lidl powiedziane jest o automatycznym naprężaniu nici to jego ręczna regulacja także jest możliwa – kółko regulacyjne nad stopką odpowiada za przełączanie auto, manual (stopnie).

Dodatkami do maszyny do szycia SilverCrest z Lidla, sprzedawanymi wraz z nią są: 3 szpulki plastikowe do nici (szyjących “od spodu” – standardowo we wszystkich maszynach tego typu – czyli stebnówkach), stopka standardowa, stopka do wszywania zamków błyskawicznych, stopka do guzików, stopka do obszywania dziurek, stopka do ściegu krytego, nawlekacz (standardowy jak do zwykłych igieł), dwie podkładki filcowe pod szpulki z nićmi, linijka kątowa, olejarka, igły (3 pojedyncze i jedna podwójna – do “overlocka”), śrubokręt zakrzywiony, śrubokręt zwykły mały i duży, 3 szpulki z nićmi, nożyk ze szczoteczką, płytka zakrywająca transporter (gdy nie chcemy aby maszyna podczas szycia sama przesuwała materiał (np. w trakcie wyszywania). Mocowanie stopek w maszynie jest standardowe, więc pasuje także wyposażenie z większości innych maszyn do szycia.

Maszyna do szycia SilverCrest Lidl jest dobrym produktem i nawet jeśli dystrybutor nie wyprodukuje zbyt zachęcającego filmu reklamowego to nie zmienia to faktu, iż urządzenie to zbiera pochlebne opinie od użytkowników. Maszyna SilverCrest ma przewagę nad szeregiem innych produktów m.in. zapewniona  3 letnia gwarancja (nie często się zdarza aby producent zapewniał gwarancję dłuższą od okresu rękojmi), dobra jakość wykonania, wyposażenie dodatkowe, kilka dodatkowych, przydatnych funkcji, nie zawsze spotykanych w innych maszynach do szycia.  Lidl oferuje także czasami prawdziwego overlocka – ta, opisywana tutaj,  maszyna jest jedynie jego namiastką aczkolwiek bardziej uniwersalną. Na rynku, o czym być może nie wiesz, można też nabyć domowe maszyny podłączane do komputera w celu realizacji skomplikowanych programów szycia – tzw. hafciarki. Maszyna SilverCrest kosztuje ok. 300 zł – najtańsze maszyny do szycia znajdziesz w cenie ok. 260 zł – np. maszyna Łucznik model Olga lub Zofia jednak czy są porównywalne jakościowo do produktu SilverCrest – oceń sam porównując propozycje sprzedawców i konfigurację oferowanego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *