Jaką szczoteczkę do mycia zębów wybrać? Szczoteczka elektryczna czy tradycyjna?

Zastanawiasz się jaką szczoteczkę do mycia zębów wybrać, gdyż twoja stara szczoteczka właśnie straciła wszystkie włosy albo są one tak powyginane, że mycie zębów możliwe jest jedynie bokiem szczotki? Ja przed zadaniem sobie pytania o wybór szczoteczki do zębów miałem inny problem z moją starą (szczoteczką oczywiście). Pewnego dnia okazało się że moja córka (1,5 roku) z lubością czyści moją szczoteczką podłogę i inne „sprzęty” w domu, po czym odkłada ją na miejsce. Przyszła pora na zakup nowej szczoteczki do zębów.

Dziś wybór szczoteczek do zębów jest bardzo duży, można wybierać wśród szczoteczek różnych firm, typów, rodzajów itd. itp. Szczoteczki do zębów występują w wersji standardowej, z profilowanym włosiem, z okrągłymi wstawkami – chciałoby się powiedzieć – „cuda na kiju” są oferowane przez producentów.

Tradycyjne szczoteczki wyróżnić można ze względu na rodzaj (i tu producenci trzymają się standardów nazewnictwa, natomiast różnice w rozumowaniu stopnia twardości są różne) tj. twarde (hard) średnie (medium) oraz miękkie (soft) – chodzi tutaj o twardość włosia szczoteczki, zazwyczaj kupowanymi szczoteczkami do zębów są szczoteczki medium.

Niepodważalną przewagą nad szczoteczkami tradycyjnymi są szczotki elektryczne,  o których można powiedzieć, ze w połowie same myją nam zęby. Szczoteczka elektryczna wyczyści dokładniej, dalej „zajrzy” (mniejsza główka), proces czyszczenia jest zrealizowany właściwie w czasie krótszym niż 3 minuty, zużywa się mniej pasty do zębów.

Najpopularniejszym producentem szczoteczek elektrycznych w kraju jest chyba Braun – jednak jego produkty są dość drogie. Oczywiście wszystkie szczoteczki czyszczą zęby na podobnej zasadzie – rotacyjnej, okrągłej końcówki, są też wersje hybrydy – końcówka podłużna jak w standardowej szczoteczce, której elementem jest okrągła, ruchoma część (wg mnie końcówki okrągłe, małe są najlepsze – najdalej można nimi dosięgnąć). Elektryczne szczoteczki do zębów różnią się zasadniczo sposobem zasilania. Produkowane są szczoteczki elektryczne zasilane baterią, którą po wyczerpaniu wymieniamy lub stosujemy akumulatorek, który ładujemy w zewnętrznej ładowarce lub też szczoteczki ze zintegrowanym akumulatorkiem który ładowany jest za pomocą podstawki szczoteczki elektrycznej. Szczoteczki z bazą ładującą są zdecydowanie wygodniejsze, dobrze jeśli akumulator zastosowany w szczoteczce jest standardowych rozmiarów tzn. np. AA, gdyż każdy akumulator np. po 2 latach przestaje magazynować energię i należy go wymienić – niestandardowych akumulatorków nie wymienimy tak łatwo i tanio jak tych popularnych. W szczoteczce elektrycznej konieczne jest także wymienianie końcówek z włosiem – zasady takie jak przy tradycyjnych szczoteczkach – włosie podobno zużywa się na końcach i nie czyści właściwie.

Jeśli nie chcesz wydawać dużych sum na szczoteczkę elektryczną do zębów to zwróć uwagę na okresowo pojawiające się szczoteczki elektryczne Dentalux w Lidlu – ich cena jest porównywalna do innych urządzeń tego typu na rynku ale za to wyposażenie tj. końcówki do mycia zębów są zdecydowanie tańsze i dzięki temu częściej możemy je wymieniać (np. Brauna końcówki kosztują ok. 20 – 30 zł za sztukę, natomiast końcówki do szczoteczki elektrycznej Dentalux z Lidla kosztują 18 zł za 8 szt.)

Konieczne do szczoteczek elektrycznych końcówki można kupować na zapas (hurtowo) – w ofertach internetowych ceny takich końcówek do szczoteczek elektrycznych są znacznie tańsze – nawet koszt przesyłki przy zakupie większej niż 1 ilości sztuk się zwraca. Porównaj także ceny samych szczoteczek elektrycznych w standardowych sklepach i internetowych ofertach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *