Jaką trasą leci samolot? Jak śledzić loty samolotów? Darmowy, domowy radar lotniczy online.

Niektórzy z nas zafascynowani samolotami, grający w gry typu flightsymulator albo też uczący się na pilotów lub pilotujący już niewielkie jednostki – po prostu maniacy lotnictwa i ci którzy dopiero co odbyli wycieczkę połączoną z lotem-samolotem lub ją planują, zastanawiają się czy jest możliwość stwierdzenia jaki samolot aktualnie przelatuje nam nad głową i jaka jest droga powietrzna dla konkretnego samolotu – rejsu? Wielu z nas tylko w domyśle, znając rozkład lotów najbliższego lotniska może określić jaki lot aktualnie jest realizowany.

Jeśli chciałbyś mieć radar lotniczy w domu to nic prostszego – nie jest to tania rzecz na polskie warunki płacowe, po za tym rozwiązanie domowe śledzenia samolotów nie polega na wykrywaniu wszystkich obiektów latających jak to ma miejsce w radarach wojskowych i na lotniskach.

W domu samoloty możesz namierzać specjalnym odbiornikiem ADS-B – są dwa typy dostępne na rynku: SBS-1 z firmy Kinnetic Aviation i model AirNav z firmy Airnav Systems. Taki odbiornik jest do kupienia za około 2000 zł, poza nim należy wyposażyć się jeszcze w antenę do odbioru sygnału (ok. 450 zł) oraz kabel łączący odbiornik z anteną. Odbiornik ADS-B widzi około 60% samolotów pasażerskich świata (tyle jest wyposażonych w nadajnik ADS-B) – co nie znaczy, że z anteny zainstalowanej na naszym dachu tyle samolotów zobaczy – zestaw ma zasięg odbioru do 450 km (wokół anteny).

Zestaw ADS-B podłącza się do komputera – wyświetla na nim informacje o tym jaki samolot leci, na jakiej jest wysokości oraz jego położenie geograficzne, jeśli mamy połączenie z Internetem to możemy pobrać program do włączenia się do sieci radarów „domowych”, dzięki czemu wzbogacamy mapę samolotów w powietrzu o kolejny odbiornik. W Polsce, głównymi posiadaczami radarów ADS-B są lotniska cywilne.

Wysyłane dane o lotach ze swojego odbiornika ADS-B możesz obserwować na mapie , po kliknięciu na samolot ukażą się m.in. dane wysyłane przez odbiorniki rozmieszczone u użytkowników na całym świecie.

Mapa – radar aktualizowana jest w czasie rzeczywistym, kliknij w samolot aby uzyskać informacje o nim i wyświetlić jego ścieżkę lotu, możesz przesunąć mapę myszą nad obszar dowolnego kraju – działa również scroll myszy do powiększania i pomniejszania:


Mapa ta pochodzi z serwisu Flightradar24.com skąd możesz pobrać także oprogramowanie do swojego domowego radaru.

Posiadając tego typu odbiornik i podłączając go do serwera mapy nie zobowiązujesz się na udostępnianie danych przez cały czas – udostępniasz kiedy możesz i jest Ci wygodnie – nie ma żadnych wymogów czasowych, także komputer nie musi być włączony non stop. Biorąc udział w projekcie przyczyniasz się do rozwoju bezpłatnej informacji społecznej.

Domowy radar lotniczy. Skondensowane Opinie Konsumenckie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *