Jak się pozbyć kamienia? Sposób na kamień. Nalot z kamienia wodnego.

Czym czyścić kamień – czym go usunąć dowiesz się czytając poniższy tekst.

Niejednej z nas nerwy puszczają, gdy po krótkim czasie od zakupu nowego urządzenia AGD (dobrze że sprzętu RTV problem nie dotyczy bo faceci też by narzekali) pojawia się na nim nalot z kamienia. Problem dotyczy mieszkańców nizin, korzystających z wody wodociągowej o dużym stopniu twardości. Wyobraźcie sobie Państwo, że w górach nowy np. czajnik elektryczny będzie w środku cały czas wyglądał jak nowy bez odkamieniania – tak miękką wodę tam mają i zazdroszczę im tego niemalże jak widoku z okna.

My musimy sobie jakoś radzić z kamieniem i jego osadem, w sklepach do nabycia są różnego rodzaju środki chemiczne do odkamieniania, które potrafią skutecznie spenetrować powierzchnie pokryte kamieniem. Niektóre środki są naprawdę skuteczne – szczególnie te, przeznaczone do zabiegów jednorazowego odkamieniania urządzeń. Należy uważać na środki, które mają za zadanie powolne rozpuszczanie kamienia, najczęściej jeszcze nie osiadłego – tj. zmiękczają wodę. Środki te wymagają nieprzerwanego stosowania – ich czołowym reprezentantem jest pewien specyfik polecany przez pana H. Zająca który od 16 lat naprawia pralki  – mowa o Calgonie który wg producenta dodawany do każdego prania pozwala na uniknięcie zakamieniania. Proszę przeliczyć sobie koszt prania przy stosowaniu Calgonu lub innego konkurencyjnego środka tego typu – teraz jestem przeciwniczką takich rozwiązań – po pierwsze poprzez chemię w jeszcze większej ilości, mającą kontakt z naszymi ubraniami a po drugie ze względu na ekonomiczność rozwiązania. Moje osobiste doświadczenie spowodowało, że rozstałam się na dobre z takimi środkami – w roku 1998 uległa awarii moja niemalże nowa pralka (bo jeszcze była na gwarancji) – ciekła z niej woda, stosowałam Calgon. Mechanik, który naprawiał urządzenie stwierdził, że to właśnie przez długotrwałę stosowanie tego specyfiku doprowadziło do zniszczenia gumowych uszczelek (pan Zając miałby na pewno inną teorię). Od tego momentu przestałam stosować tego typu środki i pralka chodzi bez żadnej awarii aż do teraz (Polar).

Jeśli nie jesteś przekonana do składu typowych odkamieniaczy, możesz zastosować środki dostępne w kuchni. Bardzo dobrze działa na osad kamienny roztwór kwasku cytrynowego – rozpuszcza kamień niemalże w oczach – jeśli jeszcze woda jest podgrzana to proces ten zachodzi dość gwałtownie, jednak nie grozi oczywiście wybuchem. Ilość kwasku cytrynowego w roztworze odkamieniającym możesz dobrać eksperymentalnie po prostu dosypując go w trakcie odkamieniania. Jeśli masz do okamienienia pralkę lub coś dużego to kwasek cytrynowy można zakupić w dużych ilościach na aukcjach internetowych – np. 0,5 kg – wychodzi wtedy znacznie taniej – zakupy w sklepie w torebkach 10 g. do okamienienia pralki zrujnowały by twój budżet domowy. Sama nie zauważyłam złego działania roztworu kwasku na elementy gumowe.

Innym, domowym sposobem na kamień (osad kamienny) jest zastosowanie octu. Ocet podobnie jak kwasek cytrynowy rozpuszcza bardzo szybko kamień wodny (szczególnie podgrzany ocet) ale ma jedną poważną niedogodność – jego woń jest dość nieprzyjemna i utrzymuje się dość długo, więc ocet jako odkamieniacz ma ograniczone zastosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *