Jak znaleźć meteoryt? Gdzie szukać meteorytów?

Każdy z nas chciałby zapewne znaleźć meteoryt. Meteoryty to odłamki opadające na Ziemię z kosmosu – powstałe po rozbiciu jakiegoś ciała niebieskiego lub też takie, które nie zdążyły tego ciała uformować. Meteoryt to zazwyczaj skalny, rdzawego koloru obiekt ale zdarzają się też meteoryty żelazne, które są bardziej trwałe od skalnych i potrafią wyrządzić więcej szkód spadając na ziemię (jest ich ok. 5% wśród ogółu meteorytów).

Polska nie jest najlepszym miejscem do szukania meteorytów, najlepiej się ich szuka np. na pustyni, gdzie widać je, wyróżniające się na tle piasku. Do Polski sporo skał pochodzenia Ziemskiego i pozaziemskiego zostało naniesionych przez lodowiec – meteoryty wymieszane są u nas z normalnymi kamieniami jednak wyróżnić je można ze względu na nietypowy wygląd (niepodobny do otaczających kamieni) oraz inny oczywiście skład chemiczny.

Meteoryty nawet te nie żelazne mają żelazo w składzie (chondryty) – świeżo po upadku meteoryt jest osmolony (czarny) dzięki spalaniu w atmosferze ziemskiej, później sadza schodzi pod wpływem deszczów i wilgoci i następuje proces utleniania żelaza – meteoryt robi się rudawy. Ze względu na zawartość żelaza meteoryt przyciąga magnes – oczywiście niektóre ziemskie kamienie też to potrafią ale nie wszystkie. Przyciąganie magnesu wykazują bazalty – także zawierają żelazo jednak nie będą tak okrągłe i tak gładkie jak meteoryt. Bazalty są jednolitego koloru, natomiast w meteorycie dostrzeżesz jakby opiłki żelaza. Metalowe meteoryty mają nacieki spływającego, zastygłego metalu.

W związku z występowaniem metali w meteorytach – pomocnym narzędziem przy ich szukaniu jest wykrywacz metali odpowiedniego typu (typ ze względu na strukturę “mietków”).

W Polsce meteoryty można znaleźć z największym prawdopodobieństwem tam, gdzie rejestrowano już upadki meteorytów (zazwyczaj kruszą się podczas lotu i spadają w odłamkach). Takimi miejscami są m.in. okolice Reczyc na południe od Łowicza, Sołtmany, na północny wschód od Pułtuska (tutaj w 1868 roku spadło ok. 70 tys meteorytów – szacowane). Mapę meteorytów znajdziecie Państwo na stronie http://www.wiki.meteoritica.pl

Meteoryty są sporo warte i znalazcy, który odda taki kamień do badań należy się zawsze nagroda. Słowami powiązanymi z meteorytami są meteory oraz bolidy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *