Co jedzą jeże? Jak zrobić domek dla jeża?



Jeże to bardzo pożyteczne stworzenia w naszym ogrodzie gdyż żywią się ogrodowymi szkodnikami. Jeże to zwierzęta nocne, w ciągu dnia najczęściej śpią w zacisznym miejscu. Jeśli znajdziemy gniazdo jeża to nie wolno go dotykać, zwłaszcza jeśli znajdują się w nim młode jeże. Samica wyczuwając zapach człowieka w gnieździe może opuścić gniazdo zostawiając w nim młode i skazując je tym samym na śmierć głodową. Ale możemy zbudować domek dla jeża i jeśli jeż ten domek zaakceptuje to się w nim osiedli a my zyskamy sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami w ogrodzie.


Jak zrobić domek dla jeża? Domek dla jeża możemy zrobić z deseczek lub ze starej dużej doniczki. Domek musi mieć ok. 10 cm szerokości i ok. 10 cm długości, wejście do domku musi mieć ok. 7 cm szerokości. W doniczce wycinamy otwór (na brzegu doniczki) i odwracamy do góry dnem. Ustawiamy domek w zacisznym, osłoniętym miejscu, najlepiej w zaroślach, domek dla jeża przykrywamy gałązkami, wejście do domku nieco przysłonić, na koniec domek można lekko przysypać liśćmi.

Co jedzą jeże? Jeże żywią się głównie ślimakami. Jeże jedzą także owady np. larwy motyli a dla urozmaicenia jadłospisu zjedzą też dżdżownice i owoce. Jeże piją wodę, smakuje im także mleko ale nie powinno się im go podawać, gdyż nawet rozcieńczone może spowodować u jeża dolegliwości żołądkowe.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone