Kompostowanie. Jak zrobić kompostownik. Jak zbudować kompostownik.

Kompostowanie to dobry sposób na pozbycie się niepotrzebnych roślin z ogrodu i uzyskanie wysokiej jakości ziemi ogrodowej. Jak zrobić kompostownik? Jaka jest budowa kompostownika? O tym poniżej.

Kompost to naturalny nawóz zawierający wszystkie potrzebne dla roślin składniki. Kompost powstaje z rozkładu materii organicznej przez bakterie i inne organizmy.

Co na kompostownik? Skład kompostu:

  • skoszona trawa – wysoka zawartość azotu
  • liście – duża zawartość węgla
  • gałęzie – wymagają rozdrobnienia by szybko się rozłożyły
  • trociny
  • popiół drzewny – bogaty w potas
  • odpady kuchenne takie jak: owoce, warzywa, fusy od kawy i herbaty, skorupki jaj

Na kompostownik nie nadają się: resztki mięs, ryb i potraw mącznych. Nie kompostuje się roślin chorych, gdyż rozprowadzając kompost rozniesiesz chorobę na cały ogród.

Gdzie zrobić kompostownikMiejsce na kompostownik powinno być przewiewne ale chronione od silnego wiatru. Koniecznie musi to być miejsce zacienione. Powinno to być też miejsce oddalone nieco od płotu gdyż zapach rozkładających się roślin może przeszkadzać sąsiadowi.

Jak zbudować kompostownik? Najprostszym sposobem na kompostownik jest usypanie pryzmy kompostowej. Można też (dla ładu w ogrodzie) zbudować skrzynię z drewnianych szczebli (między szczeblami powinny być szpary dla lepszego dopływu powietrza). Najdroższym rozwiązaniem jest zakup silosu kompostowego lub kompostownika termicznego.

Surowce na kompost należy układać warstwami – raz grubsze, raz drobne odpady. Co pewien czas kompost należy przesypywać by zapewnić dostęp powietrza i by składniki kompostowały się równomiernie. Przy kompostowaniu przyda się termometr, jeśli temperatura w środku pryzmy przekroczy 70 st C to należy polać kompost wodą.

Kiedy kompost jest dobry? Jak wygląda dobry kompost?

Kompost  powinien mieć kolor ciemnobrązowy i powinien posiadać niewielkie grudki (są to grubsze nierozłożone składniki np. gałązki). Można zrobić test sprawdzający czy kompost nadaje się do użycia: do niewielkiej ilości kompostu zasiać pieprzycę, jeśli pojawią się zielone listki to kompost jest gotowy, jeśli listki są żółte to trzeba jeszcze kompostować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *