Róże, choroby róż, szkodniki róż. Zapobieganie i zwalczanie chorób i szkodników

Najczęściej spotykane choroby róż to czarna plamistość, rdza i mączniak natomiast spotykane szkodniki róż to mszyce, miniarki, przędziorki, kwietnica różowka. Poniżej o zapobieganiu i walce z tymi chorobami i szkodnikami.

Choroby róż:

  • czarna plamistość liści – najczęściej spotykana choroba róż. Czarna plamistość wywołana jest przez grzyby, pojawia się najczęściej podczas wilgotnego lata, gdy jest dużo opadów. Czarna plamistość objawia się czarnymi, nieregularnymi plamami na liściach. Liście zaatakowane chorobą żółkną i opadają.

Zapobieganie – Sadzonki róż kupuj u sprawdzonego ogrodnika, róże sadź w miejscu przewiewnym, jeśli podlewasz róże to nie lej wody po krzaku tylko bezpośrednio na glebę.

Jak usunąć czarną plamistość? – chore pędy usuń i spal (nie kładź na kompost bo rozniesiesz chorobę na całej działce). Skuteczną metodą na czarną plamistość jest chemiczny oprysk z fungicydów. Wiosną spryskaj krzewy wyciągiem ze skrzypu polnego.

 

  • rdza – choroba grzybowa róż. Rdza objawia się żółtymi i pomarańczowymi plamami na liściach, na spodniej części liścia są skupiska zarodnika grzyba, zaatakowane kwiaty przybierają kolor rdzawy. Rdza pojawia się podczas suchego i gorącego lata.

zapobieganie – takie jak przy czarnej plamistości – jak najmniej wilgoci na liściach i kwiatach i przewiewne stanowisko, zwalczaj szkodniki – mszyce i czerwce sprzyjają chorobom róż

jak usunąć rdzę? – najskuteczniejsze są preparaty chemiczne, porażone pędy należy usuwać i spalić. Z metod naturalnych skuteczne są opryski z roztworu mydła szarego (100 g mydła rozpuścić w 7 litrach wody i spryskać różę).

 

  • mączniak – to choroba grzybowa, objawia się białawym dającym się zedrzeć nalotem na młodych częściach rośliny (mączniak prawdziwy) lub na spodniej stronie liści (mączniak rzekomy). Jest to choroba grzybowa i aby ją zwalczyć należy róże spryskać chemicznym preparatem grzybobójczym, zaatakowane chorobą pędy należy usunąć. Rozwojowi choroby sprzyja gorące i nieprzewiewne stanowisko, zbyt gęste nasadzenie oraz zbyt silne nawożenie azotem. Zapobiegawczo i przy pierwszych objawach mączniaka można stosować oprysk wywarem ze skrzypu polnego lub wywarem z czosnku.

 

Szkodniki róż:

  • mszyce – to małe owady koloru od zielonej po czarne, które atakują najczęściej młode pędy i pąki. Żerują na spodniej stronie liści,  wysysając soki z rośliny prowadzą do zahamowania rozwoju rośliny. Mszyce pozostawiają na liściach i pędach lepką i słodką wydzielinę, która jest pożywką dla mrówek dlatego często wraz z mszycami pojawiają się mrówki.

Zwalczanie mszyc opisane jest w artykule “jak zwalczać mszyce, domowe sposoby na mszyce, co na mszyce

  • miniarki – na zaatakowanych przez miniarki liściach widać wydrążone korytarze. Zwalczanie polega na jak najwcześniejszym rozpoznaniu i usunięciu zaatakowanych liści. Raczej nie stosuje się oprysków.
  • przędziorki – zaatakowane liście róży mają żółtawe cętki a na pędach można zauważyć delikatne pajęczynki. Zapobiegawczo róże sadzi się w przewiewnych miejscach, glebę wokół rośliny należy ściółkować. W razie silnego osłabienia rośliny zastosować oprysk chemiczny
  • kwietnica różowka – szkodnik, który wyglądem przypomina chrząszcza o zielono-metalicznym pancerzu. Owad składa jaja z których wylęgają się larwy. Larwy uszkadzają pęd pod kwiatem. Szkodnika należy usuwać ręcznie, podłoże ściółkować gałązkami wrotycza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *